• Forumvärd

    Har du röstat?

    Valdagen närmar sig med stormsteg. Har du redan röstat eller inte?

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Har du röstat?
  • Anonym (Idioti)
    qfnafnjf skrev 2018-08-30 18:56:24 följande:

    Jag har varit politiker och det finns de som styr politikerna också. Att vara politiker t.o.m. toppolitiker är fortfarande rätt långt ner i hierarkin.

    Det är fantasitänkande att man är med och röstar utan att rösta. I så fall skulle även icke röstberättigade räknas också.


    I vilket parti?
  • qfnafnjf
    Anonym (Idioti) skrev 2018-08-30 19:05:50 följande:
    I vilket parti?
    Ett parti. Det kvittar vilket.
  • Anonym (Bluff och båg)

    Nix, kommer inte rösta alls. Bara bluff och båg alltihop!

  • Liberté

    Kommer inte rösta då det inte finns något parti som intresserar mig. Jag tycker representativ demokrati är förkastligt hur som helst.

    Ifall jag ändrar mig så kommer jag kasta bort min röst på direktdemokrati istället.

  • Liberté

    Kommer inte rösta då det inte finns något parti som intresserar mig. Jag tycker representativ demokrati är förkastligt hur som helst.

    Ifall jag ändrar mig så kommer jag kasta bort min röst på direktdemokrati istället.

  • qfnafnjf

    Tydligen kan man inte rösta på en enskild person utan partitillhörighet skriver de på valmyndigheten. Det kan inte stämma. De måste ju böja sig om en majoritet skulle skriva samma namn. Annars är ju systemet regelrätt korrupt.

  • Anonym (R)

    Jag röstar ingenting men om SD vinner kommer det bli intressant att se om de är så mycket värre i praktiken än alla andra tomtar. Don't think so.

  • Anonym (Valdagen)

    Jag kommer rösta på valdagen, barnen vill se hur det går till så vi går tillsammans då. Jag tycker det är viktigt att rösta. Jag har inte bestämt mig helt vad jag ska rösta på men brunt blir det definitivt INTE. 

  • Anonym (Historiker)
    Anonym (Idioti) skrev 2018-08-30 17:40:14 följande:
    Nej men de som har ögonen öppna och bra människokännare samt de som är lite erfarna av livet och ser igenom manipulationer ser fördärvet och katastrofen som vi står inför pga inkompetenta narcissistiska och framförallt väldigt manipulerande politiker .
    Jag håller med. Många politiker är korrupta narcissister med för mycket "makt" (den egentliga makten sitter stora ekonomiska intressen på- inte politiker).

    Jag kan bli lite irriterad på att människor inte genomskådar vad som sker. Men det krävs träning och viss analytisk förmåga.

    Tycker att politiken idag har närmat sig 1700-talets politik med stridigheter mellan de olika stånden, inte minst hattar och mössor. På den tiden var politiken i Sverige en katastrof och jag tycker att det börjar dyka upp många gemensamma drag i dagens. På den tiden blev det vilda protester. Idag sitter man och beklagar sig hemma i soffan eller på sociala medier i bästa fall (i tron om att någon ska läsa och agera).

    Vi ska använda våra röster för att säga vår sak. Men hjälper inte det så ska vi gå ut och demonstrera och till slut agera. Det är något svenskar är dåliga på jämfört med andra folk. Vi är helt enkelt lata!
Svar på tråden Har du röstat?