Skäl till ensam vårdnad?
Jag har hört att samarbetssvårigheter kan vara ett skäl att få ensam vårdnad. Men jag vet inte hur svåra samarbetssvårigheterna ska vara för att ha betydelse i domstol.
Jag är själv i delvis liknande situation. Mitt ex svarar sällan på mina sms och då messar jag ändå bara när det verkligen behövs. Exet brukar skicka med vårt barn frågorna istället för att smsa mig :( alltså det går väl bra när det är småsaker men inte när det är lite större frågor där han vet att vi tycker olika, då vill jag att vårt barn ska få stå utanför konflikten.
Jag går själv och funderar på domstol eller om jag bara ska försöka hantera det så gott jag kan återstående 4 år tills vårt barn är myndigt. Vi har försökt med samarbetssamtal hos familjerätten men kom ingenvart.
Hur gamla är dina barn?