Inlägg från: Anonym (123) |Visa alla inlägg
  • Anonym (123)

    Hur mycket surf har ni som har tonåringar?

    Roddarn skrev 2018-06-19 21:21:14 följande:

    Är det verkligen vanligt att säga (som många gör i tråden) att man har wi-fi hemma? När man egentligen menar bredbandsuppkopplingen?

    Wi-fi är ju egentligen bara det lokala trådlösa nätverket, som visserligen används av det mesta idag, men det är ju inte bredbandsuppkopplingen.

    Som bredband kan du idag antingen ha fiber, ADSL eller mobilt bredband eller i vissa fall via samma typ av anslutning som kabel-TV (ingen har väl uppringt modem idag?). På alla dessa tre kan du koppla ett trådlöst nätverk lokalt, ett wi-fi! (Ja, även uppkopplingen i telefonen när du inte är hemma är ett mobilt bredband och kan på de flesta telefoner delas ut via hotspot och då blir hotspoten ditt wi-fi).

    Jag är uppriktigt nyfiken på om det är allmänt tal att kalla bredbandet hemma för Wi-fi? För mig är det nämligen inte alls samma sak! Glad


    Så är det. Som IT-tekniker svider det i ögonen att läsa, men jag har lärt mig att hålla vreden inom mig. 
    Det är ungefär som när min mamma kallar datorn för hårddisk.
Svar på tråden Hur mycket surf har ni som har tonåringar?