Inlägg från: Anonym (Specialpedagog) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Specialpedagog)

    Pris för bra prestationer

    För dom anda barnet känns det säkert orättvist att ditt barn slipper läxor. Barnen är så små att dom inte förstår varför bara ditt barn slipper. För att slippa diskussioner om den orättvisheter så har läraren hittat ett sätt att uppmuntra barnen att se läxor som något positivt. Kanske blir ditt barn sporrat till att göra iallafall en liten läxa i veckan?

    Jag har arbetat med hundratals autistiska barn som klarat läxor. Ditt barn klarar kanske av en liten läxa i veckan om hen blir riktigt sugen?

    Det vore ju en bra träning inför framtiden!

    Se lärarens belöningssystem som ett sätt att utjämna den orättvisa som de andra barnen säkert upplever. Och som bonus gör det ditt barn mer inspirerad till att lära sig klara av läxor ????

  • Anonym (Specialpedagog)
    Anonym (Mamma) skrev 2018-04-28 08:37:21 följande:

    Varför ska de ens ha en morot för att göra något de ska göra oavsett?


    För att ditt barn, i deras ögon, slipper. Och för att det handlar om små barn som lär sig bäst genom belöning och uppmuntran. Om en sitter i rullstol så måste man inte ta bort medaljer i höjdhopp.

    Du behöver inte kalla det läxa. Klarar han att läsa en sida, räkna ett tal eller rita en bild en gång i veckan hemma? Gör något sånt och skriv upp vad han gjort. Sedan berättar du det för läraren i slutet på veckan. Ni måste inte säga : Nu har du en läxa! Med sträng röst.
  • Anonym (Specialpedagog)
    Anonym (Mamma) skrev 2018-04-28 14:29:46 följande:

    Det är ditt ansvar att få ditt barn att göra sina läxor, inte skolans.


    Ditt barn klarar alltså inte av att läsa någonting alls, rita någonting alls eller räkna någon siffra överhuvudtaget i hemmet utan att få ångest. Gör han något av detta i skolan? Varför klarar han isåfall sånt i skolan men inte hemma?

    Vad gör han på fritiden egentligen?
Svar på tråden Pris för bra prestationer