Anonym (x) skrev 2018-04-08 22:55:59 följande:
Hur då en onödig diskussion? Högst etisk, i synnerhet om man funderar på ÄD fortfarande. Att om den som bär barnet i vissa fall anses oerhört betydelsefull (epigenitik, att den som bär barnet ger av sig själv, att barnet i magen påverkas positivt, att man är mamman - så låterdet i ÄD-trådar), medan det plötsligt vid surrogat anses att den som bär bara är en behållare, att generna är de viktiga och att det blir ert barn när ni får det?
Du menar väl e
pigenetik? ;)
Det är den del av genetiken som behandlar förändringar i genuttryck eller fenotyp som är oberoende av förändringar i DNA-sekvensen. Epigenetiken handlar om hur DNA läses av och hur DNA uttrycks. Cellens tillstånd i detta hänseende - det vill säga dess epigenom - kan leda till att generna omprogrammeras och därför uttrycks annorlunda än vad DNA:t signalerar. Epigenomets signaler kan med andra ord överrösta det DNA som ärvts från föräldrarna. Epigenomet påverkas av den yttre miljön (diet, gifter, hormoner, med mera).
I flercelliga organismer utvecklas flera olika celltyper som ger upphov till olika vävnader och organ. Denna differentiering till olika celltyper sker genom att gener stängs av eller sätts på. När en differentierad cell sedan delar sig, bibehålls genuttrycket i dottercellerna, så kallad epigenetisk nedärvning. Epigenetiska mekanismer påverkas av faktorer såsom ålder, kemikalier, droger och diet.
Kan du förklara detta lite närmare, för jag förstår faktiskt inte hur det kopplas samman med surrogatmödrarskap? Menar du att surrogatmödrar tar gifter som påverkar barnets DNA? Jag förstår inte.