• nnnnnnnn

    Jag blev gravid och då förändrades allt!!!!!!

    Anonym (Emma) skrev 2018-05-27 10:07:41 följande:
    Konstruktiva råd är ändå svåra att ta till sig när man är så känslig o utmattad som jag är just för tillfället. Blir bara glad av att få ventilera mina fula tankar och funderingar. Just det! Det är mors dag idag, får gratulera alla mammor därute.
    Grattis själv!
    Det är en omtumlande tid med supersmå barn...

    Kolla på möjligheten att pappan också tar ut föräldraledighet tillsammans med dej. Läs in dej på gamla trådar om knep för att få ekonomin att fungera ändå tex att pappan tar ledigt varje måndag och tar ut SGI-dagar lördag + söndag + måndag = får ut 3 st SGI-dagar men förlorar bara 20% lön.
    Det kan vara en livräddare!

    Ni får mer vardag tillsammans, när bonus är i skolan/förskolan och ni båda kan ägna er helt åt det lilla barnet. Båda hinner vila lite och umgås "ensamma".
    Gissar att ni inte heller får en massa släktbesök på måndagar så ni får rå om varandra i lugn och ro.

    Är det värt att vara hemma någon månad extra eller ha några hundra extra i ekonomin om ni inte orkar eller reder ut det här?
    Satsa på gemensam ledighet och ta tag i problemet.
    Han måste ju förstå att han är på väg att bli ensam pappa (igen...) fast nu med 2 barn med helt olika behov och 2 mammor att jonglera vardagen med. Är han beredd på det?

    Kämpa på! Helst tillsammans!


  • nnnnnnnn
    Anonym (Emma) skrev 2018-05-29 12:08:56 följande:
    Vi hade inte tänkt gå på föräldraledighet samtidigt men tack för tipset, aldrig tänkt på att man kan lägga upp det så. Men sen återstår det att se hur allt blir? Jag ser knappt röken av honom nuförtiden, han har fullt upp med jobb, tonåringar, släkt o familj. Han jonglerar bara med exet och sitt stora barn. Han litar på att jag fixar markservicen och bebisen till 100 %. Ska däremot prata med honom om de här sakerna, är så jävla trött på att bli tagen för given.
    Vi tog 3 månader helt lediga tillsammans, sen jobbade maken 50% ca 4,5 mån och sedan 80% ca 4,5 mån.
    Då kände vi att vi hade mer tid tillsammans och att vi båda var delaktiga i det nyfödda barnet, inte att den ena var chef och den andre kom förbi "företaget familjen" ibland...

    Tycker att man bör tänka på tiden tillsammans som en investering i framtiden, även om det kanske innebär att barnet får börja dagis vid 12-18 månaders ålder istället för 18-24 mån. Det är viktigt att man hinner med varandra.

    Tänkte att ni kanske behöver ha måndag ledigt tillsammans för att måndagar jobbar "alla" och då är det bara ni tillsammans, tar man fredagar så går den åt till att handla, städa eller åka iväg på långhelg. Men måndagarna brukar man inte stressa runt på! En riktig bonusdag alltså!

    Lycka till!
  • nnnnnnnn
    Anonym (Emma) skrev 2018-06-02 16:12:39 följande:
    Åh va jag väntar på det där jävla uppvaknandet. När jag inte längre är den vandrande mjölkmaskinen så ska jag börja lämna över ansvar på honom. Det som stör mig nu är att vi har haft hans barn här flera veckor i sträck och inte fan en gång har jag fått avlastning av min partner.
    Har ni pratat mer om att vara lediga båda på måndagar?
Svar på tråden Jag blev gravid och då förändrades allt!!!!!!