• Censur

    Skolbyte

    Hur tänker han när barnet börjar högstadiet och inte längre har rätt till fritids? Det är ju inte bara en tillfällig fråga hur den ska lösas nu, utan hur den ska lösas längre fram. Barnet måste kunna ta sig till och från skolan, annars får någon av er anpassa era arbetstider till barnets tider.

    Om du har rätt till enskild vårdnad vet jag dock inte. Försök prata med honom igen, annars så kontakta en advokat och fråga hur du ska gå till väga i frågan.

    Hoppas det löser sig! 

  • Censur
    Glinda från Oz skrev 2018-03-02 10:29:42 följande:
    Någon på högstadiet kan ta bussen.
    Om det nu går bussar. Vi bor på landet och har blivit nekade skolskjuts trots att bussen kör rakt utanför huset varje dag. Kommunen tillgodoser inte skolskjuts om man valt en annan skola än den som de erbjuder. Också separerade föräldrar där mamman sökte om ensam vårdnad för att få sin vilja igenom. 
  • Censur
    Glinda från Oz skrev 2018-03-02 11:15:04 följande:
    Jag pratar inte om skolskjuts utan helt vanlig kommunaltrafik.
    Går ingen kommunaltrafik till min bostad heller.
  • Censur
    Anonym (Annie) skrev 2018-03-02 18:43:27 följande:
    Varför bosätter man sig  där det inte  finns några  kommunikationer när man har barn?
    För att livet ibland tar oväntade vändningar som gör att man tvingas till det. Vi fick hjälp av en släkting att hyra det här huset efter flera månader av flera kriser efter varandra, vad vill jag inte gå in på eftersom jag kommer bli igenkänd om någon skulle råka läsa här. 
  • Censur
    Anonym (Annie) skrev 2018-03-04 17:17:12 följande:
    Fast i TS fall så har varken hon eller pappan tänkt på detta på flera år. TS har ju vetat hela tiden att det inte finns  bussar till skolan, hur hade hon tänkt lösa det när barnet blir stort nog för att själv ta sig hem? Varför väljer man en skola som ligger så långt bort från där man bor?
    Sant, våra barn började skolan i år. Vi har tid att hitta boende närmare skolan. Tror inte att man ska vara så snabb med att döma oavsett, det kan finnas alla möjliga orsaker till varför.
Svar på tråden Skolbyte