Inlägg från: Anonym (K) |Visa alla inlägg
  • Anonym (K)

    Kan inte borsta tänderna på sonen

    JohannaSaGo skrev 2018-01-18 20:51:06 följande:

    Hjälp sonen är 16 månader. Vi började borsta så fort första tanden kom. Det gick väl ok.. sen började han vilja ha en egen borste o leka med.. och jag/vi försökte borsta samtidigt. Senare började han skrika o protestera mot att jag borstade. Men kom åt lite grann..

    Har provat det mesta.. lek. Spegel.. borsta våra..

    För någon vecka sedan börjafe jag bli stressad av atr vi inte riktigt kan borsta ordentligt.. så jag borstade ordentligt fastän han grät.. kändes hemskt. Men tänkte att bättre det än atr få hål..

    Nu så fort han ser mig närma mig munnen med tandborste så får han panik o gråter o skriker.

    Känns inte ok att borsta o hålla fast honom då. Men hur kommer jag bort från detta jag själv försatt oss i???


    Samma här. Han är två år nu. Tänker att han inser någon gång att det är en sak som kommer göras varje dag resten av livet och man kommer inte undan för att man skriker.
  • Anonym (K)
    JohannaSaGo skrev 2018-01-18 22:57:25 följande:

    Men har det någonsins funkat bra för er?? Kunnat borsta utan gråt? Är du stressad över att han kan få hål i tänderna? 

    Svårast tycker jag är framtänderna =/ man får absolut inte borsta där, så svårt att komma åt på ett bra sätt när han flänger med huvudet.. 


    Nja. En period gick det utan gråt. Men det gick över haha...

    Vi borstar överallt snabbt, så är inte speciellt orolig för hål. Är han riktigt motsträvig så sätter/lägger jag honom i mitt knä på golvet och klämmer han huvud i armhålan sånär borstningen klar på 15 sekunder. Låter nog brutalt men det är lixom enda sättet om man inte mutar med telefon.

    Ja framtänderna är svårt. Ibland kan han göra det själv om han får tandborsten men för tillfället målar han bara på saker om han får den xD
Svar på tråden Kan inte borsta tänderna på sonen