Inlägg från: Shameless |Visa alla inlägg
  • Shameless

    DROGER=döden

    Klart det finns positiva sidor med droger, annars hade ju ingen brukat narkotika. Själv är jag för legalisering av Cannabis.

  • Shameless
    sebbe420 skrev 2018-01-15 12:38:36 följande:

    Ja det är jag också. För mig har cannabis lite samma associationer som en härligt varm doftande kopp svart kaffe. Och jag har än så länge, efter sisådär 14 år, aldrig blivit sugen på en dos heroin.


    Jag har aldrig rökt på regelbunden basis men jag tycker det är ett schysst alternativ till alkohol. Den där teorin om gateway-effekten ska vara motbevisad har jag hört, är bra trött på att folk använder det som ett argument mot cannabis.
  • Shameless
    Anonym (Skyll inte på drogen) skrev 2018-01-15 17:05:22 följande:

    Det är inte drogen som dödar, det är en människa utan gränser pga låg självkänsla som använder drogen som ett verktyg att ta sitt liv (successivt ett steg i taget) som dödar.


    Du har uppenbarligen inte en aning om vad du snackar om.
Svar på tråden DROGER=döden