• Gråstrupig skogsrall

    Rädd för samhällsutvecklingen

    Jag känner att jag mer och mer börjar förlora min tillit till det svenska samhället.

    Jag har tagit väldigt illa vid mig av den där handgranaten som exploderade i en förort till Stockholm. Den låg alltså på gatan och en man dog när han plockade upp den och den exploderade.

    Vad är det för skit-samhälle där handgranater ligger och skräpar på gator och torg? Jag har två småbarn som mycket väl hade kunnat plocka upp eller sparka till den där granaten. Då hade de varit döda nu.

    Jag ser heller inte att situationen kommer att bli bättre framöver utan våldet och laglösheten kommer förmodligen bara att bli värre. Jag känner oro inför framtiden och är förbannad på de naiva politiker som spelade bort den sociala stabilitet som fanns i det svenska samhället förr.

    Hur ska man tänka om utvecklingen i Sverige på längre sikt?

  • Svar på tråden Rädd för samhällsutvecklingen
  • Walter888
    Lol3000 skrev 2018-01-08 22:56:26 följande:
    Man får det land man röstar fram...
    Röstar man på okunniga, outbildade kommunister och socialister så får man vackert skörda....
    Håller med här. Som man röstar får man ligga.
  • Nimzay
    Anonym (Tyvärr) skrev 2018-01-08 21:52:43 följande:

    Tyvärr får vi ett sådant samhälle med menlösa politiker. Invandringen har fått vara ohämmad, vi har inte integrerat dom på ett bra sätt, vi har låtit mörka krafter ta över områden. Vi fokuserar mer på att den lilla människan är kränkt än hur vi skapar trygghet för den stora massan.

    Tyvärr har vi dåliga politiker och ledare idag. Hur vi ska göra för vi ska få fram bättre vet jag inte. Jag ser det som meningslöst att rösta men jag vet att det inte är lösningen men vad är alternativen liksom. Som att välja mellan pest eller kolera.


    Anonym (Naturligt) skrev 2018-01-08 22:03:29 följande:

    Det är egentligen en ganska naturlig utveckling. Bjuder vi varje år in hundratusentals människor från länder som Syrien, Irak, Somalia och Afghanistan så får vi allt mer ett land som liknar Syrien, Irak, Somalia och Afghanistan.

    Det är väl egentligen inte en särskilt krånglig logik eller speciellt svårt att förstå?




  • Nimzay
    Lol3000 skrev 2018-01-08 22:56:26 följande:

    Man får det land man röstar fram...

    Röstar man på okunniga, outbildade kommunister och socialister så får man vackert skörda....


    Håller med!^^ Men synd dock för oss som ju inte vart med o hjälpt till att rösta fram skiten...
  • Nimzay

    Håller med dig ts! Själv är man fan liiivrädd för samhällsutvecklingen

  • Gråstrupig skogsrall

    Nu kommenterar Polisen det faktum att handgranater flödar in i Sverige och numera även återfinns på gator och torg:

    Därför går nu Nationella bombskyddet ut med instruktioner som beskriver hur man som allmänhet ska bete sig om man träffar på ett misstänkt föremål.


    ? Framförallt så ska man aldrig röra ett föremål på allmän plats om du inte är säker på att det är ofarligt, säger Bertil Olofsson som är chef för nationella bombskyddet.
    En kastad och klickad handgranat kan i värsta fall explodera av minsta påverkan så som markvibrationer och vindpåverkan. Splittren från en exploderande handgranat kan kastas iväg flera hundra meter. ? Exploderad handgranat innebär fara för liv och hälsa samt skapar stor skada det är därför viktigt att ringa 112 direkt om man fattar misstanke om ett föremål, säger Bertil Olofsson. 

    Tyvärr tror jag inte att denna uppmaning kommer att påverka hur min tre- respektive ettåring beter sig när de ser spännande saker på gatan så min oro har inte precis minskat.

  • Tow2Mater
    Anonym (Stick) skrev 2018-01-09 01:20:48 följande:
    Vilket omöjligt och frustrerande jobb det måste vara för skolan. Och tidskrävande. Finns det någon lösning om inte ens föräldrarna bryr sig om barnens skolgång? Böter? Avstängning? Jag vet inte, brainstormar lite bara för så kan det inte fortsätta.
    Införande av Lärolikt istället för Skolplikt. Man kan ju inte ha en plikt att vara i skolan och sen bli avstängd. Böter? Det är ju bara att låta bli att betala. De kan ju gå till KF som alla andra räkningar i utsatta familjer.
  • absalon

    Utplacering av handgranater på allmän plats måste ofördröjligen förbjudas.  Likaledes måste all pistolskjutning medborgarna emellan kriminaliseras.Cool

  • absalon
    Lol3000 skrev 2018-01-08 22:56:26 följande:

    Man får det land man röstar fram...

    Röstar man på okunniga, outbildade kommunister och socialister så får man vackert skörda....


    Men vad berodde våldsbrotten på under den borgerliga regeringens åtta år vid makten? Din käcka förklaringsmodell förefaller aningen förenklad.Cool
  • Anonym (Trötter)
    absalon skrev 2018-01-12 18:12:16 följande:

    Utplacering av handgranater på allmän plats måste ofördröjligen förbjudas.  Likaledes måste all pistolskjutning medborgarna emellan kriminaliseras.Cool


    Du kanske ska skicka det lite käcka meddelandet till den avlidnes anhöriga?

  • Anonym (samma här)

    Samma här. Jag blir rent deprimerad av läget. Hade vi bara haft råd och jag inte varit så extremsvensk så hade vi försökt att flytta utomlands. Det värsta med Sverige är att de högst upp låtsas som ingenting och att det inte längre finns någonstans att gömma sig. För tiotalet år sedan kunde man åtminstone fly ut på landet, men inte ens där får man vara i fred längre. Jag gråter för mitt älskade land.

  • Abegayle70

    Vete 17 om jag ska åka "hem" nu i januari?

    När det jag möts av på SVT Skåne är detta:


    have a dream for breakfast and another one for life
  • tvillingmammaVastmanland
    Anonym (hålller med) skrev 2018-01-09 01:14:58 följande:

    Det är skitsvårt att nå ungdomar som hamnat snett. Deras föräldrar är ofta inte mottagliga, svarar inte, dyker inte upp på utveckoingssamtal. Det sker möten med rektor och skolpsykologer, kuratorer. Man försöker prata de till rätta, ge förslag på alteranativa aktiviteter, försöker hålla koll på vilka de umgås med.

    Men vi ser de endast ett par timmar om dagen OM de kommer till skolan. Deras närvaro är dålig och de kan komma och vara hur trevliga och gulliga som helst och nicka åt vad vi säger, men sen säljer de droger ändå. 

    Finns det ingen trygg familj som tar hand om sina barn så är det dessvärre inte så mycket lärare kan göra. Utan föräldrarnas stöd så blir det kämpigt. 


    Skall man inte anmäla till socialen om barnen inte kommer till skolan?
  • tvillingmammaVastmanland

    Jag vill rösta på det parti som vill stärka lag och ordning, men vilket är det? Socialdemokraternas som stötta sin totalt inkompetenta rikspolischef gör det ju inte. Alliansen gjorde det ju inte heller under sina åtta år vid makten. Så vem skall man rösta på ???

  • Anonym (Vill du se ett UFO? Se på mig!)

    Man måste också vara medveten om att vi aldrig haft det så bra som nu och så goda förutsättningar för att integrera invandrare som nu. Det blir helt enkelt inte bättre än så här.

    Vilka effekter en ekonomisk nergång kommer att få står skrivet i stjärnorna.

  • Anonym (hålller med)
    tvillingmammaVastmanland skrev 2018-01-13 19:50:17 följande:
    Skall man inte anmäla till socialen om barnen inte kommer till skolan?
    Jag jobbar på gymnasiet, ingen skolplikt här. 
  • absalon
    Anonym (Trötter) skrev 2018-01-13 18:01:24 följande:
    Du kanske ska skicka det lite käcka meddelandet till den avlidnes anhöriga?
    Jag ville bara belysa svårigheterna att förhindra en repris av den tragiska handgranatshistorien i Vårby. Hur ska man förhindra att kriminella slänger ifrån sig odetonerade handgranater och annan farlig, militär materiel på det sätt som skedde i Vårby?
    Några dagars amnesti, där folk anonymt kan lämna in granater, sprängämnen och olagliga vapen till polis eller annan myndighet är förstås en möjlighet. Men sannolikt synnerligen otillräcklig. Brukar mest vara ärvda, licenspliktiga vapen som inlämnas.
    Spaning efter illegala vapen är uppenbarligen en svår polisiär verksamhetsgren.
  • Anonym (Naturligt)
    tvillingmammaVastmanland skrev 2018-01-13 19:52:42 följande:

    Jag vill rösta på det parti som vill stärka lag och ordning, men vilket är det? Socialdemokraternas som stötta sin totalt inkompetenta rikspolischef gör det ju inte. Alliansen gjorde det ju inte heller under sina åtta år vid makten. Så vem skall man rösta på ???


    Good point!

    Vi har ju faktiskt inget parti i Sverige som vill ta krafttag mot brottsligheten. Moderaterna har varit inne på det lite grand och både Bo Lundgren och Fredrik Reinfeldt gick faktiskt till val på det 2002 och 2006, men inte ett skit hände när Alliansen väl fick makten.
Svar på tråden Rädd för samhällsutvecklingen