Inlägg från: Anonym (hoppaspalla) |Visa alla inlägg
  • Anonym (hoppaspalla)

    Ner 10-15 kg till sommaren.

    Anonym (Sg) skrev 2018-02-05 16:30:15 följande:

    Vilka är kvar i tråden?


    Jag är inte kvar. Men nytillkommen. Har följt tråden ett tag och satt igång viktnedgång för någon vecka sedan
  • Anonym (hoppaspalla)

    Vad sägs om någon slags gemensam lista på våra framgångar? Typ något sånthär;

    Namn, startvikt, nuvarande vikt, minskning hittills, kg kvar till mål?

    Skulle vara roligt att se alla resultat samlade! Och till sommaren kan vi räkna ut hur mycket vi gått ner tillsammans eller nåt

  • Anonym (hoppaspalla)
    Anonym (-15) skrev 2018-02-07 10:19:46 följande:

    Det tycker jag vore kul! Då ser man vilka som är aktiva också:)


    Ja just! Då borde ett datum för uppdatering finnas med också. Vi får väl se om några hänger på då...

    Hoppaspalla, startvikt 86,2. Uppdat: 2018-02-07

    Vikt nu: 83,2, minskning: -3 kg, målvikt: 72 (11,2 kg kvar)

    Fyll på..
  • Anonym (hoppaspalla)
    Anonym (hoppaspalla) skrev 2018-02-07 11:07:14 följande:

    Ja just! Då borde ett datum för uppdatering finnas med också. Vi får väl se om några hänger på då...

    Hoppaspalla, startvikt 86,2. Uppdat: 2018-02-07

    Vikt nu: 83,2, minskning: -3 kg, målvikt: 72 (11,2 kg kvar)

    Fyll på..


    Äh. Det smög sig in en radbrytning.

    Hoppaspalla, startvikt: 86,2, Uppdat: 2018-02-07, Vikt nu: 83,2, minskning: -3 kg, målvikt: 72 (11,2 kg kvar)
  • Anonym (hoppaspalla)

    [quote=78443170][quote-nick]Anonym (-15) skrev 2018-02-07 11:14:30 följande:[/quote-nick][/quote]

    *raderar radbrytning så det kanske blir mer lätt att läsa.

    ?????????????

    Hoppaspalla, startvikt 86,2. Uppdat: 2018-02-07, Vikt nu: 83,2, minskning: -3 kg, målvikt: 72 (11,2 kg kvar)

    -15, startvikt 85,6. Uppdaterad 2018-02-07, Vikt nu 84,1 minskning -1.5 kilo målvikt 70. (14.1 kilo kvar)

    ?????????????

  • Anonym (hoppaspalla)
    Anonym (-15) skrev 2018-02-07 13:53:09 följande:

    Vad enkelt och roligt det var med listan:) nu kan man verkligen se alla:)

    Här kämpar jag lite i motvind, men jag ger mig inte. Efter förra veckans intag av mat, öl och nötter är inte kroppen helt i balans. Men har fått till hemmaträning nu i 3 dagar! Jag tar mig tyvärr inte till gymmet. Har en liten hemma och sedan är det 3 mil enkel väg dit. Så blir för mycket planerande


    Vet precis hur det är att försöka hålla ett planerat liv med en liten hemma.. Bra(!) jobbat med hemmaträning i 3 dagar! Hur liten är din liten?

    Var snäll mot dig själv och fortsätt kämpa på. Det är så lätt att bara skita i alltihop om planeringen spruckit och man fått i sig mer eller annat än man tänkt sig.
  • Anonym (hoppaspalla)
    Anonym (-15) skrev 2018-02-07 15:30:33 följande:

    Jag passar på art träna när han leker på golvet, ibland blir det 7 minuter och ibland 30 minuter. Är maten som är det svåraste för mig. Känner att jag vill vara i form och inte skämmas i sommar.

    Han är 7 månader:) hur gammal är din? Jag har syskon också men dom är 8 och 10


    Ja maten ja Jag behöver följa någon form av program för att lyckas...

    Har inga små nu längre men minnet av hur jag upplevde det är starkt! Mina är 5 och 9 år nu. Först NU har jag energi över att tänka tanken ?hemmaträning? Men vi är olika och jag tycker du är galet bra som tränar hemma med en liten på golvet!
  • Anonym (hoppaspalla)
    Anonym (Bröllop i juni ) skrev 2018-02-07 21:57:42 följande:

    Frågar igen från när gäller startvikten? Från man började själv eller när man gick med i tråden (började ju i november så det blir några kilon skillnad)


    Vi kan ska lägga in startdatum vid startvikt? Eller antal veckor man kört kanske? Jag startade själv för typ två veckor sedan igår och satte in den startvikten.

    För min del får du gärna sätta november som start! Roligt och inspirerande att se andras framgångar och få en uppfattning om hur lång på den det gått

    Men bestäm själv vad som känns bäst
  • Anonym (hoppaspalla)

    Grrrrr! Igårkväll gick min självkontroll och la sig långt före mig tror jag

    Ostmackor och mjölk är min svaghet och igår blev det många, många mackor och säkert en hel liter mjölk . Hur gick det till???

    Jag klarar uppenbarligen inte av att sluta efter en macka och ett litet glas mjölk..... Är det möjligt att ha ett mjölk- och mackaberoende tror ni?

  • Anonym (hoppaspalla)

    Tack för tips Allis!

    Ja någon form av beroende måste det vara. Det liknade tamesjutton nästan hetsätning igår Jag var knappt medveten om vad jag höll på med. Obehagligt!

    Nåväl. Nu får jag en chans att öva på att motarbeta känslan av att allt är förstört och raserat. Det är det ju INTE! Upp i sadeln igen bara.

Svar på tråden Ner 10-15 kg till sommaren.