Mitt livs stora kärlek är kär i en annan
Alla, eller i alla fall många, har varit med om liknande. Inget roligt men inte heller något konstigt.
Tyvärr finns det ingen enkel lösning på problemet, det ta sin tid helt enkelt.I början behöver du älta av dig men det är viktigt att du inte heller blir fixerad över tid eftersom det inte leder till någon nytta.
Jag kan rekommendera boken ?Kris & Utveckling? med Johan Cullberg. Det var en bok som ingick i kurslitteraturen när jag läste Psykologi på A-nivå på högskola. Där står det om de fyra faserna som genomlevs vid en kris. Se länken nedan för info.
Sedan är det så att tiden läker alla sår, även om det är en klen tröst just nu. Du kan förkorta den tiden genom att tänka rätt och inte bli fixerad.
www.decibel.fi/information/sjal/kris-och-sorg/kris/ny-sida/