Inlägg från: Frallanz |Visa alla inlägg
  • Frallanz

    Vi som planerar andra barnet ????????

    Hello!

    Syskonverkstaden har startat, p-staven uttagen i torsdags så nu hoppas vi på att plussa inom kort så att våran 2 åring får sig ett syskon lagomt tills han är runt 3.

    Hoppas att vi kan följas :)

  • Svar på tråden Vi som planerar andra barnet ????????
  • Frallanz

    Alla frågetecknen i rubriken ska vara en bebis-emoji men funkar nog inte med sånt här på familjeliv :D

  • Frallanz
    SoSS15 skrev 2017-09-04 12:14:56 följande:

    Hej! 

    Jag ska ta ut min spiral nu på onsdag, och sen ska jag bara invänta mensen och se att kroppen kommer igång som den ska, sedan är det dags att försöka på nummer två!

    Vi har en dotter som blir 3 nu i september, och hon var inte planerad, så det här blir första gången vi kommer köra för att medvetet bli med barn och jag är verkligen jättepirrig inför det! Kommer bli awesome! :) 


    Kul att vi är fler! :D spännande!

    Jag tycker det börjar kännas konstigt i kroppen efter uttaget, blivit så förbaskat trött dessa 4 dagar. Och molvärken som varit med sen dagen efter uttaget är oerhört jobbig, tror ju hela tiden att mensen ska komma när jag går på toaletten men icke! Hoppas att den drar igång snart så man kan få ett hum om när ägglossningen kanske äger rum haha :p
  • Frallanz
    SoSS15 skrev 2017-09-08 16:42:47 följande:
    Ja, tröttheten kan jag nog säga att jag känner igen. Jag var väldigt nervös över att ta ut den, men det gjorde inte särskilt ont alls, som jag föreställt mig! Blödde en hel del samma dag, ljust, färskt blod, igår var det bara bruna flytningar men idag kom det lite blod igen. Hade bara molvärk samma dag. 
    Fick min mens för 4 dagar sen nu, började avta idag och när jag hade mens förr så hade jag den bara i 4 dAgar så hoppas det blir samma hädanefter haha.

    Så nu siktar jag efter ÄL :)

    Tur! Min satt fast ordentligt så dem fick snitta upp armen lite, kändes en del då bedövningen var vek men inte så farligt som jag trodde, mest jobbigt att dem höll på så länge bara.
  • Frallanz
    Flansen skrev 2017-09-08 17:27:52 följande:

    Vi försöker också göra syskon till vår tvååring:D om det tar sig den här gången så är hon 2 år och 11 månader när bebis kommer. Vi har alltid velat ha runt 3 år. Vi är inne på tredje försöket nu och jag hoppas sååå mycket på ett plus . :) <3


    Kul! Och spännande :D håller tummarna på att ni plussar snart :) plussar vi nu på första så kommer h*n födas samma månad som vår kille fyller 3 :) vi har också sagt att det året han blir 3 är helt okej, känns lagomt att ha syskon vid den åldern.
  • Frallanz
    SoSS15 skrev 2017-09-10 11:34:22 följande:
    Jaha! Du hade P-stav? :) Jobbigt att den satt fast, och det hade jag aldrig ens vågat, haha! Jag gillar inte såna saker xD spiral var min gräns liksom, haha...

    Härligt! Jag blöder fortfarande, funderar på om det är mens för det ser nästan ut som så, men känns samtidigt underligt i såna fall eftersom jag hade en blödning veckan innan jag tog ut den, men å andra sidan kan väl det ha varit en mellanblödning eftersom jag haft problem med det... Jag tänkte satsa på att få mens 2-3 gånger för att verkligen hitta min oregelbundna cykel igen, innan vi kör igång. Är så nervös! :D 
    Ja p-stav :) var det enda alternativet som kändes ok. Spiral vågade jag mig inte på, kändes mer okej att ha nåt i armen än där nere liksom haha.

    Okej, men det kanske är din mens som kommit nu? Hur länge har du isf haft den nu?
    Mensen jag hade nyss måste varit mens iaf, den såg då ut som jag minns den från innan då jag blev gravid och kändes som mina gamla hemska menssmärtor haha :p

    Har som sagt inte sett mens eller en blödnings ens under tiden med p staven så det var ett tag sen, men visst fasen var det mens jag hade allt :p
  • Frallanz
    SoSS15 skrev 2017-09-11 12:35:18 följande:
    Jaa, jag funderar på om det är mens faktiskt, i så fall har jag haft det i 4 dagar med idag.. Så avvaktar! Jag har ju trott mig ha mens några gånger, men det har varit så lustigt och mellanblödningar hit och dit så ingen aning egentligen. Hahah, därför vill jag vänta en stund nu och ha 2-3 mensar innan vi börjar försöka! 
    Ja man ska ju helt klart känna efter hur man själv vill göra, är väl bara smart att avvakta tills man känner igen sin kropp igen dvs :)

    Delade känslor det här med att skaffa syskon... man känner sig redo samtidigt som man har tusen tankar. Mer nervös inför denna graviditet än innan :p konstigt det kan bli
  • Frallanz
    Loomi skrev 2017-09-13 21:18:10 följande:

    Hej på er! Här hemma har syskonverkstaden också börjat! Har en flicka som blir 3 i oktober.

    Är på första försöket nu, ligger på ÄL +9 idag så bara väntar på att få börja testa snart har BIM på söndag eller måndag. Tänkte testa med en "testa-tidigt" på lördag!

    Tog sig på första försöket med dottern men sådan tur behöver vi ju inte alls ha denna gång, hoppas dock!


    Kul! :D här väntar jag på att äl ska närma sig, kruxet är att jag tog ut min pstav nyligen, haft mens men vet inte när äl blir av... ska man gå efter min förra cykel så sker det om 1-1,5 vecka :) så vi får väl se.. brukade få menssmärtor i samband med äl förr så hoppas det blir ungefärsamma nu.. kör inte med tester eller nåt, utan det blir när det blir :)

    Vår son kom också till på första försöket, så man kan ju hoppas det blir lika easy denna gång :p haha.
Svar på tråden Vi som planerar andra barnet ????????