Inlägg från: Anonym (Meja) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Meja)

    Är det etiskt försvarbart att ge livsuppehållande behandling på aborterade foster?

    Aniiee skrev 2017-08-15 00:00:12 följande:

    Att barnet lever hör till de extrema undantagen av dessa extrema undantag. Även i vecka 21-22 ges medel för att stoppa graviditeten. Att dessa inte fungerar hör till de extrema undantagen, inte till regeln.

    det är för övrigt exakt samma medel som i andra veckor....


    Du Aniiee. Har sett dina kommentarer i fler sådana här trådar. Är uppriktigt nyfiken på vad du har för erfarenhet som grund till dina påståenden. Att det tillhör "de extrema undantagen" att foster lever vid abort kan nog de flesta gynpersonal dementera. Är också väldigt nyfiken på vilket "medel" du tror ges som dödar fostret? Tror du har missuppfattat rejält där.
  • Anonym (Meja)
    Nomanisanisland skrev 2017-08-15 07:41:59 följande:

    Fast så fort fostret är utanför livmodern är det inte ditt längre, läkaren gör bara sin plikt. Oförsvarligt är däremot att göra abort i vecka 22 för att man inte vill ha barn, då får man överväga adoption istället.


    Håller med. Och har man ett foster som visar tydliga tecken på att kunna överleva efter aborten är risken stor att graviditeten är felberäknad (lätt hänt) och fostret är äldre än de 21 v och 6 dagar som är tillåtet att abortera till. Då är det rent juridiskt ett barn.
  • Anonym (Meja)
    Anonym (Kvinna) skrev 2017-08-15 09:00:16 följande:

    Men fy fan, det borde ju inte vara tillåtet att avstå från det.

    Ja gränsen borde sänkas.

    Men nä det kan ju bara inte vara okej, vem ska ta hand om de barnen då?


    Jag har jobbat med aborter i några år och har faktiskt aldrig ens hört talas om att det förekommer att fostret får en dödande injektion före framfödandet. Men det kanske sker på vissa ställen?

    Läkarna är inte ens inblandade i aborten mer än att de ordinerar cytotec. Det är bm eller ssk som utför aborten.
  • Anonym (Meja)
    KillBill skrev 2017-08-15 15:15:18 följande:

    Socialstyrelsen rättsliga råd beviljar inte tillstånd för aborter som inte är avslutade vecka 21+6 dagar. Om en graviditet avslutas efter vecka 21+6 dagar så handlar det om akut risk för moderns liv och inte om sociala faktorer såsom missbruk.


    Och detta vet du för att du arbetar på socialstyrelsen? För du är då inte en läkare som drar på dagarna för att aborten ska bli godkänd ;). Roligt när folk tror sig veta hur det går till i praktiken.
Svar på tråden Är det etiskt försvarbart att ge livsuppehållande behandling på aborterade foster?