Pcos?! Hjälp!
För det första, gå till en gynekolog och få det bekräftat om du har PCOS eller inte. Går som du säger väldigt lätt att se med ett vaginalt ultraljud eftersom du redan kollat hormonnivåerna. Jag antar att du hade ett förhöjt värde på testosteronet? Kan vara lite obehagligt om det är svårt för dem att se äggstockarna, men brukar oftast inte göra ont.
När du vet om du har PCOS elle rinte, så pratar du sedan igenom olika alternativ med samma gynekolog. Det finns idag två olika p-piller som rekomenderas till oss med PCOS (har för mig de heter Diana och Yasmine, men kan komma ihåg fel). Oftast (dock inte alltid) så är det lättare att gå ner i vikt om man har PCOS och går på ett av dessa p-piller.
Det kan även hjälpa till med att minska acneutslagen. Daglig ansiktspeeling var dock det som hjälpte mig. Badda med alsolsprit kan också fungera då det torkar ut utslagen och ser till att det inte kommer in bakterier i dem.
Tillbaka till vikten. Har du PCOS så bygger du muskler lättare än andra kvinnor, så sluta räkna kilo och fokusera istället på midjemåttet.
Jag har en kompis med PCOS som går på Metformin (en diabetesmedecin) för att få hjälp att hålla PCOSen i schack. Men det är inte alla gynekologer som känner sig bekväma med att skriva ut det. Det är inte alla gynekologer som är särskillt kunniga om PCOS heller. Även om det är mycket bättre nu än när jag blev diagnosticerad för 17 år sedan.