Inlägg från: Konservativ |Visa alla inlägg
  • Konservativ

    Militärt försvar?

    Ytterligare alternativt är ett EU-försvar. Ganska troligt faktiskt nu när Storbritannien lämnar EU och USA:s hållning är osäker. Å andra sidan har Europa inte uppvisat någon större försvarsvilja efter 1945. 

    Bäst vore förstås om Sverige skaffade sig ett försvar värt namnet. 110 miljarder om året och återinförd manlig värnplikt. Men genusdagis och dialogpoliser är förstås viktigare.

  • Konservativ
    absalon skrev 2017-06-08 16:47:26 följande:

    Vore intressant om debatten lite mer kunde handla om det militära försvarets utformning. De stora arméernas tid kan vara förbi. Är det en mindre armé med mycket pansar och högeffektivt pansarvärn vi behöver? Samt förstås ett starkt flygvapen och en modern marin med robotbestyckade fartyg.


    Starkt IT-försvar är förstås ett måste nuförtiden. Förstärkt driftvärn (för el- vatten och infrastruktur) som det hette en gång i tiden. Men AK5:ornas tid är nog inte förbi. OM Sverige ska kunna motstå ett ryskt anfall krävs ett starkt kustartilleri, luftvärn och flotta. 
  • Konservativ
    absalon skrev 2017-06-08 17:16:28 följande:

    Konservativ skrev 2017-06-08 17:00:26 följande:
    Starkt IT-försvar är förstås ett måste nuförtiden. Förstärkt driftvärn (för el- vatten och infrastruktur) som det hette en gång i tiden. Men AK5:ornas tid är nog inte förbi. OM Sverige ska kunna motstå ett ryskt anfall krävs ett starkt kustartilleri, luftvärn och flotta. 
    Verkar som om stridsvagnsförbandens värde snarare ökat än minskat i modern krigföring. Kanske sker någon radikal utveckling av pansarvärnsvapnen, som minskar stridsvagnarnas betydelse.
    Beror väl på terrängen? Sverige är ju inte så platt och fullt av träd.
  • Konservativ
    100kgpappa skrev 2017-06-10 10:04:16 följande:

    2,5% av BNP som vi hade under kalla kriget, det är rimligt. Vi lägger ca 1% av BNP idag


    Sverige har ca 4.375 miljarder i BNP. 2,5% av det är 109 miljarder. Låter bra.
    Då har vi även råd med trumkår och beriden högvakt. Men framför allt ett bra kustartilleri med regemente i Fårösund. Vad kostar en kryssningsmissil? 
Svar på tråden Militärt försvar?