Drogtest indraget körkort, positiv vad händer?
Stå för att du är en omogen och knarkande person som INTE ska ha ett körkort förrän du har växt upp.
Stå för att du är en omogen och knarkande person som INTE ska ha ett körkort förrän du har växt upp.
Knark förstör hjärnan så dom ska inte ha körkort alls!
Hahaha, bara din stavning visar ju hur rätt jag har i att din hjärna har tagit skada redan
Jag har (hade) varit nykter i 14 månader innan jag nu rökte på förra helgen. Vilket jag såklart ångrar för cannabis har jag aldrig vare sig missbrukat eller brukat annars. Blev lite besviken på effekten dock så blir kanske inget mer med det hoppas jag. Annars är det alkohol som varit/är mitt problem.
Blev av med körkortet pga att jag dök upp hos läkaren full några ggr (hade redan berättat om mitt alkoholproblem) så transportstyrelsen vill ha prover givetvis plus kontroll/intyg över min psykiska hälsa. Den är bra idag då jag varit nykter så pass, men eg främst för att jag har fått och tagit emot jättebra hjälp.
När kortet togs blev jag lite arg och försökte överklaga och grejer men såhär i efterhand är jag OERHÖRT tacksam över det, för det här var i början på mitt missbruk för tre år sen och jag kan ju bara se framför mig, nu när jag har kommit i kontakt med andra missbrukare som försöker sluta, att jag säkert skulle börjat köra full och tänja på gränser mer och mer. Verkar jättevanligt.
Usch, fy fan, får ångest bara över att tänka på om jag skulle ha kört ihjäl nån t.ex.
I alla fall så slapp jag undan, tack vare att körkortsmottagningen ställde in det pga systemfel/felbokat för det var för tidigt att testa enligt transportstyrelsens regler :D
De ringde tio min innan besöket när jag stod i trappuppgången. Mer tur kan man f-n inte ha. Så nu ska jag vara jävligt tacksam och inse att om det händer igen lär där inte finnas någon tur öht.
Ha en fin helg alles!