Veganer - Är det OK att slå ihjäl en mygga?
En vän jag inte längre har kontakt med är strikt vegan och lite mer därtill. Jag minns en gång vi satt på min balkong och det kom mygg, han föste bort dom och blev tydligt irriterad på mig som slog efter dom. En annan gång blev han ilsk för att jag tog ett äpple från trädet då träd upplever smärta och jag kunde ta ett från marken. Blev ganska stel stämning flera ggr mellan oss. Speciellt när jag råkade ha kranen på för att få kallvatten medan jag tog ner ett glas.
Han är absolut emot vargjakt och all jakt överlag. Hela min familj och många i släkten är jägare och min vän och jag har diskuterat detta tusen ggr. Jag förklarar att vi tex måste skjuta av en viss mängd djur framförallt för deras och andra djurs överlevnad men nej så är det ej, enligt honom. Innan människorna kom var allt bra typ. Säger inte att han har fel, i vissa saker ser jag hans poäng. Men vi har väldigt olika åsikter och lever väldigt olika. Jag ensam i lägenhet, han i kollektiv, jag i vanlig relation, han är poly, jag sover mest på ledig tid medan han demonstrerar och försöker göra det bättre för flyktingar osv. En fin människa, men vi är olika.
Jag stödjer tex inte slakten här men eftersom jag har turen att ha jägare omkring mig och familjen har eget slakteri så äter jag endast "egenjagat" kött. Då vet jag åtminstone att djuren varit fria in i det sista och att slakten är "ok" eller så okej den nu kan bli.
Det tycker han är hyckleri, och kanske han har en poäng i det också..