• monkees

    Någon som är kontaktperson och vet arvodet?

    Anonym (Mimmi) skrev 2017-04-25 07:11:21 följande:

    Hoppas du blir en bra kontaktperson haft flera styckna utom en som bara gjorde det för pengarnas skull tyvärr


    Men eftersom TS verkar väldigt intresserad av storleken på arvodet och hur det beräknas så......................................vad vet man.
  • monkees
    Anonym (Billie) skrev 2017-04-25 18:23:08 följande:
    Det är inget konstigt eller suspekt över att man undrar över vad man får för ersättning för ett uppdrag och du behöver inte insinuera annat. Som sagt så är det inget man blir rik för eller gör för pengarna då det knappast går att leva på, Visst är det en liten extrainkomst men det främsta skälet är för att det faktiskt är skoj. Denna person träffar jag ändå utan betalning men nu vill denna att det ska vara mer regelbundet och ofta då personen känner att jag har bra inflytande på denne. Tidigare kontaktpersoner har inte fungerat eller "klickat"
    Okej. Ja tydligen så varierar det enormt över landet och beroende på uppdragets "svårighetsgrad" så du gör bäst i att kontakta den myndighet som har hand om löner till kontakt.pers. så får du veta på kronan.
Svar på tråden Någon som är kontaktperson och vet arvodet?