Agaton skrev 2017-03-17 19:41:09 följande:
Svar, nej det kan man inte och man är ALLTID mot en av föräldrarna och i något fall mot bådadera, men kan bli övertalad av skola, sociala och framförallt barnet ifråga att ta föräldrarollen för att motbalansera enögda föräldrar. Efter en separation sker alltmer sällan inskolningen av endast en förälder, eftersom definitionen på en separation är just förtroendebrist.
Vad kan man inte? Vara en engagerad bonusförälder utan att delta i inskolning?
Hur tänkte du där? Eftersom inskolning normalt handskas av en förälder (jo, oavsett om man lever i en kärnfamilj eller bonusfamilj- förskolan vill normalt INTE ha flera vuxna än nödvändigt med som stör verksamhet och inskolning) kan man då inte heller vara en engagerad förälder för att ens partner (den andra föräldern) sköter inskolningen.
Ja, det finns fall där omvärlden bett bonusföräldern ta mer ansvar men det är oerhört sällsynt. Och inget i det TS skriver tyder på att så skulle vara fallet här.
PS. Jag har deltagit i min bonusdotters utvecklingssamtal sedan lågstadiet (tonåring nu). Och nej, detta skedde inte mot någon av föräldrarnas vilja. Tvärtom var det mamman som bjöd in mig. Så vad menar du med att det "ALLTID" sker mot en av föräldrarna?
Tror du verkligen att alla föräldrar bråkar med varandra och med bonusföräldrarna och tror du verkligen att alla engagerade bonusföräldrar vill ta över rollen som förälder?
Du känns som om du lever i en egen liten värld..