Får varken rättsskydd eller rättshjälp..
Om mamman flyttar med barnen utan tillåtelse så måste pappan agera pronto och dessutom aldrig gå med på flytten som en tillfällig lösning, eftersom domstolen då kommer utgå från det och anse att det inte finns skäl att ändra tillbaka om han inte bevisar att allt är åt h-e och barnen tagit skada.
Att vilja ha det som förr är nog bäst för barnen. Att tänka på i en tvist är dock att det blir jättestor press på förlikning, vilket riskerar betyda att pappan kommer behöva backa lite vid varje förlikningsförhandling. Så utfallet blir nog då inte det han begärt utan mer till mammans fördel. Ofta ställs nog också högre krav på att den som är mer vettig att diskutera med ska ge sig eftersom man tenderar att ge ett egenvärde åt just 'överenskommelser'.
Det värsta är väl att inte alla advokater är så bra och att man kanske inte märker det förräns det är för sent. Många är lite för luttrade, andra för blåögda ang motpartens intentioner eller överskattar förlikningsvärdet. Några ser föräldrar som lika goda kålsupare. Pappan behöver hitta ngn engagerad som kan vara obekväm och tror 250% på honom.
Kan han inte trixa lite med inkomsterna och begära ny prövning sen? Försök höra er för lite på olika forum, jag har själv ingen bra idé.