Inlägg från: FDFMGA |Visa alla inlägg
  • FDFMGA

    Moderaternas moraliska haveri och vägen mot botten

    Padirac skrev 2019-12-18 21:49:04 följande:
    Ytterligare info från wikipedia

    "I Sverige under andra världskriget inkallades mellan 600 och 700 värnpliktiga män till tjänstgöring i arbetstrupperna och inkvarterades i särskilda läger. I den sentida politiska debatten har dessa läger betraktas som interneringsläger och tjänstgöringen enligt värnpliktslagen som internering. De flesta som inkallades till dessa läger var kommunister,[12] och arbetslägren upprättades exklusivt för kommunister[a] men där fanns också radikala socialdemokrater,[12] syndikalisterfackföreningsfolk, anti-nazister, tyska desertörer, så kallade Englandsvänner[4] och andra som klassades som "opålitliga element". Även indisciplinärer, värnpliktiga som gjort sig skyldiga till disciplinbrott förvarades i lägren. Formellt benämndes lägren i de flesta fall som arbetskompanier internt.


    Avsikten var att vad man inom militären uppfattade som samhällsfarliga och eventuellt landsförrädiska element skulle avtjäna sin lagstadgade beredskapstjänstgöring i enlighet med andra medborgare, men utan vapen i hand och utan att hota den militära disciplinen. Arbetskompanierna låg isolerade och de värnpliktiga fick inte bära vapen. Systemet var sanktionerat av den svenska samlingsregeringen (det enda regeringspartiet där som motsatte sig beslutet var folkpartiet), men det hela drevs som ett administrativt militärt projekt. Interneringen baserades på uppgifter från säkerhetspolitisk underrättelsetjänstcivil övervakning, åsiktsregistrering, brevövervakning[13] och angiveri."


    Samlingsregering börjar ju på S - så då var det ju S som skapade dessa på nyhögersvenska så kallade koncentrationsläger där man placerade en del personer med åsikter långt till vänster.

    På den tiden var väl högern annars mest intresserade av att Sverige inte skulle ta emot judiska flyktingar som skulle stjäla arbesttillfällen från den svenska folkstammen.

    http://www.lakartidningen.se/Aktuellt/Nyheter/2015/03/Svart-kapitel-ur-historien-spelades-upp-pa-plats/
  • FDFMGA
    KillBill skrev 2019-12-22 14:14:00 följande:

    Ja  S och SD  är de partier som  överrepresenterade i gruppen med bara förgymnasial utbildning. SD har också stor överrepresentation i gruppen med bara gymnasial utbildning (det är inte S). Det mest slående är ändå hur stor underrepresentationen SD har i gruppen med eftergymnasial utbildning . Där spelar SD i en egen liga.

    I gruppen med eftergymnasial utbildning är det bara 5,3 % av väljarna som röstar på SD medan motsvarande siffra för S i samma grupp är 25,5%.


    Vilket antyder att det skulle se lite annorlunda ut om man kopplade utbildningsnivå till ålder.

    Mina föräldrar - t ex - för dem fanns det inget annat alternativ än att börja jobba direkt efter folkskolan och som många andra i den generationen är de socialdemokrater av såväl födsel och ohejdad vana, som i själ och hjärta. Det hindrar inte att de fortfarande som pensionärer är bärare av ett bildningsideal som tyvärr tycks höra en annan tid till.
  • FDFMGA
    K Markatta skrev 2020-02-03 21:17:05 följande:
    Så här står det i Jöken:

    21. Problemet med kompetensutvisningar måste lösas. Ett särskilt visum för högkvalificerade som vill söka jobb eller starta företag ska införas (Utredning 2019. Nya regler från 1 januari 2021). Dagens regler för arbetskraftsinvandring ska värnas.
    Det är väl på det hela taget alldeles utmärkt att V och M ser till att socialdemokraterna slipper infrån en hel del nyliberala utfästelser.

    Tror du att det kan handla om beställningsarbeten, typ att Stefan  tar kontakt med Jonas och Ulf och säger som det är att det där de lovade C, L och MP vill de inte genomföra och hyggliga som grabbarna är ser de till att Stefan går fri från löftena.

    Kanske att det är dags snart för M att byta namn - Vänsterpartiet Moderaterna vore inte odumt - och tänk vilket slagkraftigt förkortning, VM.
  • FDFMGA
    KillBill skrev 2021-02-07 14:51:36 följande:
    Det har du rätt i..

    Kan tipsa om den här artikeln. Oisín Cantwell är sylvass i sin kritik mot hur olika toppmoderater (bl.a. partiledaren) resonerade i samband med att Folkhälsomyndighetens presenterade sin plan för hur vaccinationen ska gå till.


    www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/9O6lGp/nagon-javla-ordning-maste-det-vara-i-ett-land
    Det förvånar inte att den svenska högern förutsätter att vaccinatinsordningen ska fastställas utifrån ideologiska grunder snarare än av smittskyddsskäl.

    Det är väl heller inte första gången Kristersson glömmer att hans funktion är megafonens, inte den som resonerar självständigt och rationellt och därför tvingas pudla, inte heller sista gången skulle jag tro.

    M är ju inte eller ensamma om att anse att en persons ställning i samhället måste beaktas när man fastställer ordningen i vaccinationskön - elelr vilka som kan vifta med VIP-korten och gå före. Det finns förvånansvärt många chefer som ansett att de och deras familjer är mer betjänta av vaccinet än personer som riskerar att bli svårt sjuka eller anses kunna riskera att sprida smitta mer än andra..
  • FDFMGA
    KillBill skrev 2021-02-07 16:30:37 följande:
    Ja jag har noterat det där med chefer som trängt sig före i vaccinationskön men som behålla jobbet efter en tillsägelse. Samtidigt läser man om mattanter i m-styrda Stockholm stad som tagit hem mat i ställer för att slänga den och som fått sparken på stående fot. Det är faktiskt inte rimligt med så olika hantering när personal agerat förtroendeskadande.
    Senaste gången jag och ett av mina barn besökte en privatiserad vårdcentral kom besöket mest att handla om läkarens berättelse om allt fler patienter och minskad personal och varför hon sagt upp sig. Det var ett tag sen - nu är det väl KRY som obehindrat får förse sig efter behag av skattebetalarnas medel.

    M-nötter kan man med fördel käka på bio - när pandemin är över - men låter man dem styra en region så är katastrofen ett faktum.
  • FDFMGA

    Moderaterna är åtminstone konsekventa.

    De sparkar skolkökspersonal som tagit hem överbliven mat medan chefer som tar em vaccin avsedd för vårdpersonal eller äldre och sjuka skyddas.

    Det är många år sen Kristersson var socialborgarråd i Stockholm och fixade en lägenhet till sig själv och familjen som var avsedd för våldsutsatta kvinnor som behövde skydd.

    M är ett parti som följer sin egen tradition.

    www.aftonbladet.se/nyheter/a/41m1jR/skolpersonal-tog-matrester--far-sparken

  • FDFMGA
    nihka skrev 2021-02-25 23:23:03 följande:
    Nej, vi låtsas inte utan konstaterar att var och en är ansvarig för sina egna handlingar och vad den ena familjen med "bruschor" gör är inte vad den andra familjen med "bruschor" gör.
    Jepp, fundamentalt för en rättsstat av västerländsk modell.
  • FDFMGA
    Flash Gordon skrev 2021-05-29 20:47:59 följande:
    Så många är det trots allt inte som lämnar landet och gruppen "de vettiga" fylls ständigt på med folk som plötsligt vaknar upp och lämnar den mörka sidan.

    Förändring tar tid. De som nu känner att de håller på att förlora makten började tillskansa sig denna makt på ungefär 60-talet. Räkna från det berömda årtalet 1968 så är det 50-60 år som de har suttit på makten över bilden av verkligheten. Makten över samtalet. Klart detta inte dör enkelt och  utan motstånd.

    Den motreaktion vi lever i nu har ju existerat som en kraft att räkna med i max 10 år.
    Men SD:s historia sträcker sig väl längre tillbaka än 10 år. 2011 hände väl inget speciellt, minns bara att Maud Olofsson äntligen drog sig tillbaka (Ingen svensk minister lär väl ha kostat oss skattebetalare så mycket som hon, Postnord och Vattenfall till exempel)

    Men jag minns långt längre tillbaka än så - som när helikopterplattan vid Gamla Stan var en inspirationskälla för "motkraften" och det bruna spåret fortsätter vidare mot det förflutna.

    Det ska bli intressant att se om Maud Olofssons efterträdare lyckas med sin taktik. Det skulle åtminstone inte förvåna mig om vi efter nästa års val och efter åtskilliga resultatlösa talmansrundor får en ren C-regering som för att uppnå majoritet förhandlar och samarbetar med alla partier utom de båda ytterkantspartierna - eller rentav alla utom SD.

    Motkraftens härjningar i Belarus, Ungern, Tjeckien, Polen, Brasilien med flera länder - eller för den delen Trumps USA för en kort tid sedan - avskräcker ju.
  • FDFMGA
    Datainspektionen skrev 2021-07-05 18:43:46 följande:
    Svagbegåvade brukar göra ungefär samma analys.

    Om du tänker efter så är det faktiskt sittande regering som gynnar de rika och sparkar på såväl vanligt folk som de svaga.

    Regeringen gör ingenting åt att de svaga är så svaga att de tvingas tigga på gatan. Regeringen låtsas som att gängkriminaliteten inte finns. De svagaste får betala med sina liv.

    Regeringen har däremot orkat med att sänka skatten för de som tjänar över 60000/månad. Bra där regeringen Löfvén.

    Regeringen vill nu höja fstighetsskatten för vanligt folk med ~4000 kr/månad.
    Ja, du skrev ju i den andra tråden att din mamma nu kräver att du ska betala 4000 kr. i månaden för mat och husrum.

    Det tycker jag inte är för mycket begärt och något hon borde ha krävt för många, många år sen redan.
Svar på tråden Moderaternas moraliska haveri och vägen mot botten