• KillBill

    Vräkt av godman/förvaltare

    valpnos66 skrev 2017-02-03 16:02:35 följande:

    Hej jag skulle behöva lite hjälp. Det är så att jag bor hemma hos min handikappade pappa i Stockholm. Han har en förvaltare som har hand om hans ekonomi. 
    Jag har bott här i några år innan förvaltaren kom in i bilden. Har inte haft jobb då jag varit sjukskriven och har kommit överens med min pappa att jag inte behöver betala hyra bara jag hjälper till i hemmet. Men jag har nu fått ett jobb som jag ska börja på nästa vecka. 
    Men till saken. Förvaltaren sa till mig idag att jag blir vräkt ur min pappas bostad den 20 februari och kronofogden kommer förvara mina saker om jag inte flyttat ut dom innan detta datum. Jag har ingenstans att ta vägen då bostadsmarknaden ser ut som den gör.
    Min fråga till er är om detta verkligen får ske? Har en förvaltare rätt att vräka mig ur min pappas bostad enbart för att jag är vuxen (27 år) och inte betalar hyra? Jag för inget liv och följer reglerna som är uppsatta tillsammans med assistenterna min pappa har dygnet runt. Min plan har ju varit att få ett jobb och sen börja betala min del av hyran och det har varit ok för min pappa. (Min plan har ju absolut inte varit att bo hemma gratis hela mitt liv. Men det är inte så enkelt att hitta en egen bostad när man inte kunnat arbeta så dra inte upp det emot mig då det inte är det tråden handlar om.) Men förvaltaren fattar tydligen alla såna beslut och vill ha ut mig ur lägenheten. Min faster har varit delaktig i detta beslut också då hon har nästan daglig kontakt med min pappas förvaltare. 
    Finns det något jag kan göra för att överklaga detta beslut eller är det bara för mig att packa mina saker och flytta ut på gatan? 
    Och kan ni inte hjälpa till så kommentera gärna inte något negativt. Jag mår riktigt dåligt över detta och behöver inga påhopp. Tack på förhand. 

    Är tacksam över all hjälp jag kan få! 


    Har kronofogden skickat dig ett föreläggande om att hyresvärden vill vräka dig? I så fall kan du överklaga beslutet som då kan komma att läggas ber alternativt hanteras av domstol (vilket ger dig respit). Har du inte fått ett föreläggande från kronofogden så är det förvaltaren som kör med dig. Läs mer här:

    www.kronofogden.se/Vrakning.html
  • KillBill

    Har din pappa fått en förvaltare så kan denne fatta beslut utan att inhämta godkännande från din pappa. Hade din pappa däremot fått en god man hade det krävts samtycke från din pappa för att vräka dig.

  • KillBill
    Anonym (Ja) skrev 2017-02-03 17:21:02 följande:
    Fast jag har svårt att tro att ens en förvaltare har rätt att vräka sin "kunds" barn hur som helst..Så länge det inte negativt påverkar personen ekonomi och är nödvändigt.

    Tycker ts ska kontakta överförmyndaren och ta reda på vad som egentligen gäller.
    Ja det är nog en bra idé. Även KFM bör kontaktas för jag tvivlar på att det finns ett beslut om vräkning.
  • KillBill
    valpnos66 skrev 2017-02-08 16:18:02 följande:

    UPPDATERING

    Jag fick ett brev från kronofogden i måndags om avhysning från bostaden. Idag stampade två personer in och öppnar dörren till mitt rum medan jag sover och ber mig skriva på delgivning. Men det gjorde jag inte då jag pratat med min pappa om detta och han vill att jag bor kvar. 

    För en stund sedan ringde jag och min pappa till kronofogden och dom sa att min pappa har rätt att bestämma detta och att vi ska prata med förvaltaren som har ansökt om denna avhysning. Vi ringer till honom och förklarar läget och det enda förvaltaren säger är: "nej det är jag som bestämmer allting här och det är försent att göra något och du ska flytta ut. Allt är bokat och det finns inget att göra, jag har redan bestämt mig och nu blir det såhär. Du har fått så många chanser nu och jag bestämmer att du ska flytta." Jag sa att han inte har rätt att göra såhär och då sa han "jo ha det bra hejdå" och la på. 

    Jag ringde till överförmyndarnämnden och dom tyckte detta lät konstigt. De kunde inte svara på nånting och att jag ska få prata med en handläggare imorgon. De sa att vi skulle skicka in klagomål på hur han är mot mig och på hur han framför saker till mig. Och de sa att min pappa har rätt att bestämma vem han ska bo med. Och jag har nu i veckan fått ett jobb och ska börja betala hyra och då kommer det inte vara några problem alls att jag bor kvar här. 


    Eftersom kronofogden skriftligen har informerat dig om avhysning

    rekommenderar dig att att genast bekräfta att du tagit emot föreläggandet och att skriva till kronofogden och bestrida avhysningen och förklara varför. Då kommer kronofogden informera din fars förvaltare att han måste ta saken till domstol för att få saken prövad.
Svar på tråden Vräkt av godman/förvaltare