Kung Markatta skrev 2017-01-19 00:46:11 följande:
Om du tycker att hon "hittat på saker" får du citera vad hon sagt och förklara vad du menar är fel.
Sedan bör en statsminister naturligtvis inte recensera uttalanden av enskilda medborgare. Om Löfven är orolig för att det sprids en negativ bild av Sverige kan han väl fundera en smula på hur han själv uttryckte sig i valrörelsen:
www.svt.se/nyheter/val2014/socialdemokraterna-presenterar-sitt-valmanifest
Sverige är ett fantastiskt land, men Sverige håller på att gå sönder, sade Socialdemokraternas partiledare Stefan Löfven när han tillsammans med Magdalena Andersson, Mikael Damberg och Carin Jämtin presenterade partiets valmanifest.
Först och främst så har Katerina Janouch under årtionden varit en offentlig person i Sverige och hon har under det senaste året/åren medverkat i den politiska debatten (ibland i TV/stora rikstäckande tidningar). Om man medverkar i den politiska debatten på riksplanet så får man acceptera att man ibland får mothugg.
Nu några påhitt från Katerina Janouch som hon framförde i tjeckisk TV:
- Sverige har på grund av immigrationen inte har råd att ge pensionärer mat.
- Svenskar har börjat emigrera pga massinvandringen.
-150 000 har utvandrat till Storbritannien och USA. Oklart vilken tidsperiod men detta påstående i kombination med påståendet om att svenskar har börjat emigrera pga av massinvandring gör att man tolkar det som att detta har skett i närtid.
- Allt fler svenskar har börjat med vapenträning och har börjat beväpna sig sig för att skydda sig mot massinvandringen.
-75 procent av de 30 000 illegala nyanlända är män över arton år som utger sig för att vara barn,