Anonym (Adhdboy) skrev 2017-01-09 13:16:04 följande:
Det här är mitt största problem att jag har så svårt att avstyra mina impulser , min läkare tycker att jag är extrem på den fronten.
Ena stunden kan jag vara helt emot någonting för att jag tycker att det är en extremt dålig ide för att sen tvärvända till motsatsen och tycka att jag är något slags geni sen.
Jag vet att jag måste jobba med det här men jag vet inte hur?
Med eller utan alkohol verkar inte inverka på impulsiviteten, men möjligt att den gör det och att jag kanske ska sluta helt då.
Ni kan ju tänka er vilka problem det här ställer till för mig.. Och du har rätt i att jag måste se över mitt liv innan det barkar åt helvete.
Ska inte starta upp fler trådar sorry.
Tack för att du ändå skriver på ett sätt så du inte verkar dömande och tycker att jag är efterbliven.
Du fick fram det du tyckte på rätt sätt.
Det är därför du ska sätta dig ned med samma problem flera gånger, så får man hoppas att du kommer fram till ett icke impulsbeslut.
Vet inte ens om folk förstår hur en med ADHD funkar, det gör inte ens jag, men jag har en aning i alla fall.
Och en del du skriver är rätt tokigt som detta med i hur du skulle medicinera dig med vanligt amfetamin och den du fått föreskriven av läkare.
Och då när de har noll koll på hur det funkar, så är ju det inte konstigt undrar hur det står till med dig.
Då genom kraftuttryck.
Sen gillar folk vara dömande och stigmatisera mot de som tar narkotiska mediciner och/eller olagliga droger.
Vad deras agenda är kan man bara gissa, men döma och stigmatisera leder aldrig till nått bättre.
Så ibland tror jag det handlar om att sparka på en som ligger, för att de ska må bra själva.
Vilket dom säkert gör i ungefär 1,3 sekunder, sen inser dom att inget har ändrats , men be om ursäkt finns inte på kartan.
Mitt råd är att skippa all självmedicinering, och gå och ta ett snack med din läkare och säg att du känner det inte funkar lika bra som innan och undra hur ni ska göra.
Så får du låta det ta sin kurs där.
Och om på nått sätt det kommer upp du tagit amfetamin, så säg att du skäms, vilket jag antar är sanningen också.
Och visar det sig att det blir konsekvenser med indragen medicin, ja, då blir ju det inte så skoj.
Så får hoppas om det kommer upp att läkaren är förstående, men kommer antagligen säga ett och annat och kanske sätta in kontroller att du sköter dig eller begränsning till tillgång av din medicin.