• Filli89

    Kronofogden, hjälp!!

    Vem hamna i kfm på grund av CSN? De är ju typ bland de snällaste och ger alltid en betalnings planer? Det är dumt att gömma sig, för skulder blir bara större när man endast kan ringa ett par samtal o komma överens om månads betalningar beroende på vad man har råd med, de flesta inkasso bolag brukar vara samarbetsvilliga. Dessutom beslag tar kfm saker som du äger som kan motsvara summan du är skyldig de, om du inte har saker på ditt namn kan de inte ta något även om du hade en adress så att säga.

  • Filli89
    Anonym (Inga speciella räntor) skrev 2016-10-28 15:25:08 följande:
    De ville inte ge mig uppskov, inte heller till en kompis som inte har någon inkomst alls för tillfället. Om saker ska beslagtas så ska det vara sånt man inte behöver. En vanlig tv, dator, möbler, kläder, de flesta spel får man behålla.
    Ni kanske hamnade med arga typer den dagen. Jag har fått uppfattningen av att de är mkt snälla när det kommer till delbetalningar, men men kan va olika. hursomhelst kan man komma undan saker de beslagtar som sagt. Är man skyldig kronan pengar går man inte o köper en bil o har den på sitt namn tex då tar de den utan snack, är den däremot skriven på någon annan trots att du är ägaren kan de inte göra något menar mer så. Det kan så klart gälla allt från dyr tv till lägenhet man äger.
Svar på tråden Kronofogden, hjälp!!