• Anonym (Anna)

    Ränta och amortering

    Saral92 skrev 2016-10-04 19:54:08 följande:
    Jag har aldrig sagt så fort som möjligt. Men jag tycker fortfarande man amortera på ett lån man tagit. Jag anser att de inte är rätt att låna pengar för att sen aldrig betala tillbaka. Men andra verkar tycka de är helt okej.
    Vem slipper betala tillbaka sitt lån, menar du?
  • Anonym (Anna)

    Rent ekonomiskt så ska man inte amortera nu när räntan är så låg. Man tjänar bättre på att investera pengarna och få avkastning. Så vill man betala av så fort som möjligt, så investera pengarna så de växer och betala sedan av lånet efterhand i klumpsummor.

  • Anonym (Anna)
    Saral92 skrev 2016-10-05 07:06:04 följande:
    Hur många känner du som har tänkt att vara skuldfria en dag? Jag känner inte många. Vi har aldrig varit så högt belånade som vi är idag och de är pga den låga räntan. Att ha lån på 2-3 milj anser jag vara relativt högt och hade de varit jag så hade jag viljat amortera ner den skulden.
    Men den dagen man säljer blir man skuldfri, man slipper inte betala tillbaka pengarna.
Svar på tråden Ränta och amortering