Kosttillskott vegan
volvo142 skrev 2016-06-05 22:58:54 följande:
Okej vad roligt att höra inte riktigt tagit hela det steget än hehe.. :) Jag testade mig för vitaminbrister för att jag var så trött en period blev en masa test. Vet inte om man får testa utan att ha nått konkret som känns fel. Ja det är säkert bra men omega 3 är ju fiskolja så det blir ju inte veganskt. Tycker att du ska gå på apoteket och fråga lite. Det är ju superviktigt att äta varierat osv men det känner du nog till själv!Aniiee skrev 2016-06-06 01:05:17 följande:
Fisk (ål) hamnar faktiskt först på 15e plats när det kommer till omega-3innehåll. Vanlig rapsolja som du steker i slår fisk.TS, tänk också på zink. Det kan också vara lite klurigt, särskillt om du inte äter quorn (som inte är veganskt....)
För att besvara TS: Jag äter b12 samt d-vitamin under vinterhalvåret. Vissa menar att det är svårt att få i sig tillräckligt med järn, själv tycker jag att järn är rätt enkelt men att kalcium är något klurigare. Det finns ganska mycket berikade produkter (sojayoghurt, sojamjölk m.m.) så upplever inte att åtminstone jag behöver äta tillskott från apoteket för att få i mig det ändå. I övrigt handlar det framförallt om hur varierat du äter.