BF idag!
Någon mer som är beräknad idag eller i närheten? Vill bara att det ska dra igång nu!!
Någon mer som är beräknad idag eller i närheten? Vill bara att det ska dra igång nu!!
BF på måndag här! Inget har hänt än, men det trycker och ilar neråt, bebis är fixerad sedan länge och sjunkit djupt i bäckenet sa min bm, som själv trodde att det eventuellt kan komma igång innan BF. Annars blir jag igångsatt på må om bebisen inte vill komma innan. Känns inte så kul med en deadline...! Hoppas din kommer snart!
BF imorgon. Inga som helst tecken på att nånting skulle vara på G..
Samma här, har haft så de senaste 1-2 veckorna. Vissa dagar har det känts som om magen varit mer hård än mjuk.
Med ettan var det precis likadant, inte det minsta tecken förrän vattnet gick bf +10. Då var jag bara otålig, denna gång är jag så sjukt trött. Har varit hela grav egentligen. Senaste veckan har jag också fått grymt ont typ vid blygdbenet, troligen nån sorts foglossning. Blir inte många knop gjorda här hemma med andra ord :P
Pga diabetes typ 1, man får inte gå över tiden då, i alla fall inte i Stockholm
BF fredag, så nära nu. Ikväll är första gången jag känt att "något är på gång", men inget som dragit igång.
Imorse vaknade jag av ihållande molvärk, trodde nästan nåt var på gång. Tog en Alvedon o sen avtog det så småningom. Såå.. återstår att se..
Äntligen ett liten tecken, slemproppen gick imorse! Hoppas det kan vara på gång ...
Härligt! Här är den också på gång i bitar sedan igår. Tyvärr har jag ju hört om såna som den gått på 2-3 veckor innan nåt mer händer. Men så länge ska vi väl hoppas att vi slipper vänta :D
Lite hopp till oss: jag läste att någon barnmorska hade sagt: släpper slemproppen några veckor innan bf återbildas den nästan alltid, men släpper den efter vecka 40 är det nästan alltid ett tecken på att det kommer dra igång inom det närmsta dygnet hoppas..
Hoppas hoppas! Tyckte mig känna ett uns av mensvärk för nån timme sen men inget mer efter det. Kanske jag bara inbillade mig xD
Klockan 04 inatt kom första värken, vi får se hur lång tid detta kan ta, är fortfarande hemma..