Inlägg från: Åttionian |Visa alla inlägg
  • Åttionian

    En fråga till liberaler

    Hur ser ni på brott och straff? Är hårda straff bra? Är det "liberalt" att låsa in folk? Eller kan det rentav strida mot liberala ideal?

  • Svar på tråden En fråga till liberaler
  • Åttionian
    Pentagram skrev 2015-12-22 07:35:29 följande:

    Jag ser inget självändamål med hårda straff. Straff har i sig inte så mycket av en avskräckande effekt och samhället vinner inget särskilt på att folk slussas runt i en kriminell tillvaro. Det bör självklart finnas konsekvenser av brott, men målet måste vara att brottslingar skall kunna integreras i samhället igen och det är tämligen uppenbart att enkom straff inte får en brottsling att en produktiv medborgare efter att hen släppts ut utan det måste finnas med någon form av kriminalvård.

    Jag ser inte inlåsning i sig som något som går emot mina liberala ideal (förutsatt att den inlåsta först visat sig villig att faktiskt bryta mot samhällets liberala lagar).


    Hoppas Rataxes svarar också, han är ju mera åt den konservativa liberalismen. Du är mer progressiv, gissar jag? Baserat på dina feministiska åsikter, bl a.
  • Åttionian
    Pentagram skrev 2015-12-22 08:50:02 följande:

    Jag är socialliberal, ja. Samtidigt ser jag inte hur någon kan kalla sig liberal UTAN att vara feminist men det är väl en diskussion för en annan tråd, antar jag.


    Det är väl det att en del feministiska förslag inkräktar på den fria viljan, som kvoterad föräldraförsäkring.
  • Åttionian
    Rataxes skrev 2015-12-22 15:22:20 följande:

    Ibland kan det vara befogat att hålla vissa brottslingar inlåsta långa perioder för att skydda andra medborgare. Personligen är jag av uppfattningen att brottslighet inte ska kunna löna sig. En person som begår upprepade brott ska kunna dömas till maxstraff för det aktuella brottet, en typ av "3rd strike" så att säga, utan möjlighet till villkorlig frigivning efter 2/3 av tiden.

    Sedan finns sedan ett antal brott med ren morallagstiftning som bakgrund. Människor som hålls inlåsta eller drabbas av höga bötesstraff helt i onödan. Exempel på det är sexköpslagen, narkotikastrafflagen och lotterilagen.

    Fokus ska ligga på brott mot individuella rättigheter, det vill säga stöld, mord, misshandel och bedrägeri.


    OK. Men hur avgör man när brottslingens "frihet" återupptas igen, så att säga? Alltså: Om en person är oerhört kriminell mot någon, skjuter den då sitt frihetsutövande på framtiden, när straffen är avtjänade? Är man per automatik diskvalificerad som frihetsmänniska om man tar någon annan människas frihet i anspråk? Eller är man fri ändå, i egenskap av människa, alldeles oavsett? Beklagar om trådämnet mynnade ut i filosofisk karaktär.
  • Åttionian
    elyse skrev 2015-12-23 04:00:54 följande:

    Fast det där är ju som att säga att konservativa inte vill betala skatt; Det gäller inte alla. En del liberaler är villiga att se att man kan göra avstickare från vad som uppfattas som liberalt om det är vad som behövs för att nå målet, dvs vägen dit kan vara mer flexibel.


    Ja, och det heter som bekant socialliberalism, så jag förstår Pentagram.
  • Åttionian
    Digestive skrev 2015-12-23 13:15:18 följande:

    Liberalfeminister förespråkar inte kvotering eller öronmärkt föräldraförsäkring. Helt enkelt inget statligt tvång överhuvudtaget, som feministisk arbetsmetod.

    Hela högerblocket samt Sverigedemokraterna företräder liberalfeminism.


    Nej, grundtesen i feminism är att inte utgå ifrån att kvinnor och män är biologiskt olika. Detta utgår ju emellertid högerpartierna ifrån.
  • Åttionian
    Digestive skrev 2015-12-23 22:25:10 följande:

    För likhetsfeminism ja. Det gäller dock inte för särartsfeminism - som håller i tesen att kvinnor och män är biologiskt olika/att de traditionella könsrollerna allra främst är biologiskt betingade. Look it up!


    Det är per definition inte feminism, för då framstår ju sverigedemokrater och nationalister också som feminister, vilket de ju inte är.
  • Åttionian
    Digestive skrev 2015-12-23 23:03:04 följande:

    Oh, just det - enbart Sverigedemokraterna representerar särartsfeminism i riksdagen. Medan högerblocket företräder likhetsfeminism precis som vänsterblocket.


    Fel, FP och delar av C företräder särartsfeminism, de rödgrönrosa partierna likhetsfeminism och M, SD och KD ingen feminism alls.
  • Åttionian
    Digestive skrev 2015-12-23 23:55:03 följande:

    Vad pratar du om?

    "Paula Bieler (SD): "Jag är särartsfeminist"

    "Jag är inte rädd för olikheter, men jag är rädd för en politik som ger olika villkor baserat på kön", skriver Paula Bieler, jämställdhetspolitisk talesperson för SD."

    tinyurl.com/pya7mqa

    Någon konflikt mellan nationalism och feminism existerar inte. Verkliga exempel på icke feminism vore Islamska Staten, traditionella kulturer i Östasien och dylikt ner till strösslade exempel på individnivå - helt enkelt de som inte vill ha vare sig jämställdhet eller rättvisa mellan könen överhuvudtaget.


    Paula Bieler är EN sverigedemokratisk företrädare.

    Givetvis är inte feminism reducerat till endast jämställdhetsfrågor, i den feministiska analysen ingår också synen på mänsklig kultur och försvaret av människor bortom de två könen och respekten för människor av andra härkomster. Detta går givetvis stick i stäv med nationalistiska idéer om ett land, en kultur, ett folk, två kön osv.
  • Åttionian
    Digestive skrev 2015-12-24 00:19:36 följande:

    Oj, nej, jag har följt deras debatter i riksdagen ytterst flitigt de senaste åren. Enbart Sverigedemokraterna företräder särartsfeminism.

    Feminist är ingen titel som man tar sig utan vad vissa åsikter råkar ha för rubrik. Precis som politik i övrigt. Är man för fria folkval och lämnar företräde åt majoriteten så kallas man för demokrat, av den simpla anledningen att åsikterna går under denna rubrik. Ideologi är inte image, det är olika rubriker på olika åsikter.

    Att vissa partier och individer drar sig ifrån att framträda som feminister, beror enbart på image och på att feminism har svärtats ner under vår tid.


    Ja, ideologi är en uppsättning åsikter. Men det är också upplevelsen av att tillhöra ett sammanhang. Fråga gärna gemene sverigedemokrat vad hen anser om feminism, svaren lär inte bli så glättiga som du kanske hoppades på.
  • Åttionian
    Digestive skrev 2015-12-24 15:13:10 följande:

    Hennes åsikter är helt i linje med partiets och konstigt vore annat. Hon har varit företrädaren på det här området och tagit debatten i riksdagen sedan partiet hamnade i riksdagen. Först nu har hon börjat ge plats för Linus Bylund - som företräder samma resonemang och åsikter som föregående - då hon har fått en allt tyngre position i andra frågeområden.

    Nja, du kommer inte att hitta en sådan definition av feminism vart du än letar bland etablerade källor. Den essentiella idévärlden inom feminism ligger inte i konflikt med nationalism på något vis. Den aktiva rörelsen inom feminism - allra främst den socialistiska - har dock lyft fram sin humanistiska och så kallade antirasistiska värdegrund allt tydligare i diskursen och det är nog det som du har reagerat på.

    Det feministiska idéområdet som bekänner fler kön än de fysiska heter queerfeminism. Feminism behöver inte ha några inslag utav queerfeminism överhuvudtaget.


    Det du säger är att feminism inte är en enhetlig ideologi, utan endast ett annat sätt att beskriva en strävan att uppnå jämställdhet. Jag är inte helt bekant med denna tolkning.
  • Åttionian
    Digestive skrev 2015-12-24 15:32:35 följande:

    Feminism har tråkigt nog blivit synonymt med socialistisk radikalfeminism för allmänheten. Vilket givetvis är ett direkt och gravt missförstånd - som har sin rot i vänsterpropaganda.

    Så länge som den allmänna bilden av feminism ser ut på det viset så kommer alla som identifierar sig med andra åsikter - än vad som faller inom just socialistisk radikalfeminism - att känna sig stigmatiserade som oliktänkande bland de som de känner ett sammanhang med (om de då kallar sig för feminister).

    Djävulusiskt slugt gjort. Aktörerna bakom den här propagandan har försatt hela folkrörelsen ur spel. Någonting som en anarkafeminist som jag vill råda bot på.


    Men vad är det i den borgerliga feminismen som är att betrakta som "riktig" feminism? Jag menar, att anse att båda könen har samma värde har en del konservativa ansett i flera hundra år utan att kalla sig feminister. Med detta försök till urvattning av begreppen riskerar vi alla att vara feminister (och socialister, konservativa och annat) på samma gång tillslut.
  • Åttionian
    Digestive skrev 2015-12-24 18:43:53 följande:

    Med andra ord liberalfeminister, alternativt anarkafeminister. Hela högerblocket (samt Sverigedemokraterna) företräder feminism som är helt och hållet emot statliga tvångsmedel så som kvotering, öronmärkt föräldraledighet och så vidare.

    Statliga tvångsmedel är den socialistiska feminismens påfund, som vänsterblocket företräder.


    Sorry, men att tro på könsroller betraktar jag som motsatsen till feminism. Du får ursäkta. Ingen moderat eller sverigedemokrat jag känner gillar feminismen, hur mycket du än vill placera dem i det facket.
  • Åttionian
    Digestive skrev 2015-12-24 20:34:28 följande:

    Du förkastar alltså en feministisk huvudfåra/ideologi som står beskriven i Nationalencyklopedin och rättar dig efter vänskapskretsen istället?

    Jag beklagar din kunskapsfientlighet.


    Ja, jag igår ifrån verkligheten. Särartsfeminism är trots allt väldigt marginaliserad bland gemene man.
  • Åttionian
    Digestive skrev 2015-12-24 21:29:49 följande:

    Det gör du inte när du utesluter särartsfeminism ur feministisk ideologi.

    Det finns mängder av särartsfeminister i Sverige - allt ifrån majoriteten muslimer och kvinnor som vill ha en man som försörjer dem bort till konservativa kristna till män som vill ha en hemmafru. I stort sett alla storfamiljskulturer i världen är särartsfeministiska, det är en hel del det, och uppemot 1,5-2 miljoner invånare i Sverige kommer ifrån storfamiljskulturer.

    När du ser på verkligheten så har du på dig skygglappar. Verkligheten stannar inte vid din vänskapskrets.


    Men din definition är feminism... Ja, ingenting. Totalt urvattnat med andra ord.
Svar på tråden En fråga till liberaler