HJÄLP!! desperat! snart 2 år äter ingen mat!
2-årsåldern är ju en typisk nej-sägarålder. Vi har en tjej som borde få i sig mer fibrer genom grönsaker, frukt och bröd, men som du säger så är det hopplöst när de har bestämt sig. Sist fick vi tips om fullkornsrån och det är väl det som funkat bäst. Sedan är väl problemet då att hon dricker för lite så nu börjar bajset bli kompakt. Juice gillar hon, men det är ju inte optimalt.
Så jag säger som ovanstående att satsa på det som fungerar i matväg. Bestäm dig innan hur mycket välling du finner är okej och kör på det. Berätta det även för barnet för barn är smarta. Egentligen ska de ju inte ha i sig mer än 3 portioner gröt/välling och 5 dl mjölkprodukter per dag för att få i sig andra näringsämnen.
Att föra matdagbok är nog smart. Sedan kanske det fungerar att barnet får vara delaktig i vissa val som du anser vara vettiga. Vill du ha x eller y? När du har ätit 4 skedar får du en halv flaska välling kanske funkar, åtminstone om ni är ihärdiga.
Ju äldre de blir desto lättare är det ju att prata med dem. Vår dotter vill gärna ha mer mjölk, men då säger vi att hon får äta lite mer mat. Så, säger hon då efter en gaffel med mat.