• arh

    Planerar barn - Unga föräldrar

    Jag (19, 20 i jan) & min sambo (22 i nov-15) planerar barn och har ganska nyligen börjat försöka. Hade beräknad ägglossning 10/11, jag vill så gärna testa men ska hålla mig till planerad mens men jag håller verkligen tummarna att det blir som vi vill.

    Det jag undrar är om det finns fler unga här inne som planerar/försöker för barn som kanske vill följas åt. 

    - Jag gick idag in på en gravid app och läste lite och om jag nu är gravid så är jag i gravid vecka 4. Det jag egentligen ville läsa om var olika symtomer som man kan ha så här pass tidigt i en graviditet."De flesta har inga symtom såhär tidigt men en del kan redan nu känna: Illamående, spänningar i brösten och extra känsliga bröstvårtor." Jag inbillar mig säkert men mina bröst är smått ömma och även bröstvårtorna men jag hoppas att det är på riktigt.

  • Svar på tråden Planerar barn - Unga föräldrar
  • arh

    Jag är ju medveten om att jag inte är på riktigt gravid ännu men enligt appen som utgår ifrån första dagen från sista mensen (20/10) så är jag i "gravid"vecka 4 (3+4). Men som jag skrev så gick jag ju bara med i appen för att just se om det fanns några symtomer så här tidigt vilket det stod att det fanns men att få kände något.

    Jag har aldrig tidigare haft några symptom vid ägglossning förutom en väldigt liten "mensvärk" samma dag/dagen efter så jag har ändå svårt att tro att att det är det som spökar just nu samtidigt som att jag fortfarande är skeptisk om att det är "gravid"symtomer. Men även om jag är skeptisk så hoppas jag ju att jag är/blir gravid.

    Men det var ju inte det här som denna tråden skulle handla om utan, jag vill veta om det är fler kring min ålder som planerar barn eller väntar barn. :)

  • arh

    Berättar lite om mig själv :)

    Jag och min sambo har varit tillsammans sedan april -12 och förlovade sedan augusti -14.
    Vi har bott i hop sedan några månader efter att vi vart tillsammans.
    Vi köpte vår första lägenhet en 1,5a -13
    och har nu i år i Juli installerat oss i en alldeles underbar, rymlig 3a på 83kvm. Prat om barn har varit igång sedan ca 1,5 år tillbaka och just därför köpte vi en 3a.

    Jag har jobbat i över ett år nu samtidigt som jag gick mitt sista år i gymnasiet med godkänd gymnasieexamen. Nu går jag på schema med 84%, dock inte på fast då jag inte är undersköterska men chansen att jag inte blir förlängd efter den 31/1 (då mitt kontrakt går ut) är väldigt minimal. Min sambo där emot har fast jobb sedan flera år tillbaka och en stadig bra inkomstlön så vår ekonomi ser relativt bra ut även om jag mot förmodan inte skulle bli förlängd. 

    Jag och min sambo har även vi haft en del krav. Och det var just att vi skulle ha flyttat till något större och jag skulle ha gått ut skolan innan vi ens började försöka och dessa saker är avklarade och vi känner oss mer än redo att börja försöka så vi hoppas verkligen att det blir något nu. :)

  • arh

    Och Grattis för plusset och hoppas det går bra!

    Är så ivrig över att också vilja plussa. Jag försöker att inte bli för exalterad då jag är mycket medveten om att det kan vara jag som inbillar mig själv att jag har symtomer. Jag får nog vänta.. har ju några dagar kvar till beräknad mens dock :/ 

    ____________________________________________________________________

    Jag slutade med p-piller för säkert närmre ett år sedan då jag fick såna humörsvägningar, vart så blödig att det påverkade skolsituationen väldigt mycket. Efter det använde vi kondom till och från men närmre studenten och flytten så slutade vi med det helt. Så min ägglossning och mens har varit relativt regelbunden sedan dess, använder någon app och det kan ju skilja en dag + eller - som max för mig. 

    Hoppas att du hittar den :)

  • arh
    hmg skrev 2015-11-14 22:07:07 följande:

    Trevligt att läsa lite om dig ahr.

    Kan berätta lite om mig själv också. Jag och min sambo har varit tillsammans i snart 2 år och vi båda har velat ha barn länge men har väntat på "rätt tillfälle". Insåg ganska snabbt att rätt tillfälle aldrig egentligen kommer att komma då det alltid finns någon kan vara lite bättre så vi bestämde att det är dags för oss nu. :)

    Vi bor i en tvåa på 61 kvm och vi har bott tillsammans sedan ca 3 veckor efter att vi blev tillsammans, så det gick väldigt snabbt.

    Båda har fasta jobb, han på 75 % och jag på 100 %, så ekonomiskt kommer det inte att vara några problem.

    Våra krav innan vi börjar försöka har varit att vi ska känna oss säkra på att det inte blir några problem ekonomiskt samt att vi har ett boende som också är tillräckligt stort vilket vi har nu. :)

    Jag hoppas att det går snabbt för oss att bli gravida, längtan efter en bebis är så stor och jag har redan börjat kolla på saker som vagnar och liknande haha! =)


    Haha jag lika så! Har suttit flera månader och kollat på grejer. Har nog varit nära att beställa hem bodys också men det har inte kommit längre än att dom hamnat i varukorgen. Längtar tills det finns något riktigt i magen så man faktiskt kan börja handla. :)
  • arh

    Åhh jag är så himla sugen att testa men det är väl på tok för tidigt egentligen? Försöker att lägga allt på is just nu och vänta och se men det är så svårt att sluta tänka på det.

    Det känns som att ju mer jag tänker på det, desto mer lurar jag mig själv och om det inte blir något plus så kommer jag nog bli mer besviken just för att jag tänkt så mycket på det :/

  • arh

    Köpte mig ett grav test idag iallafall. Nått clearblue.. som man skulle kunna ta upp till 4 dagar innan beräknad mens men jag ska försöka hålla mig över beräknad mens datum :)

  • arh
    hmg skrev 2015-11-15 20:12:47 följande:
    Spännande! Jag beställde hem ett gäng både graviditetstester och ägglossningtester från testalagret.se, superbilliga tester så man kan köpa många om testa ofta om man är otålig som jag är haha :D

    För övrigt så fick jag ett litet utslag på ägglossningstest imorse, så verkar som att ÄL är på g, blir att mysa till det ordentligt de närmsta dagarna alltså!
    Jag hade tydligen ett annat clearblue hemma också haha, så nu har jag två stycken att förlita mig på.

    Hur är dom där billigare testerna med % i resultaten. På mina förpackningar står det att om man testar 4 dagar innan beräknad mens är chansen 56% & 65% att testet visar gravid, 3 dagar innan 88% & 90%, 2 dagar innan 97%, dagen innan 98% och 99% chans att det visar att man är gravid (om man är det). Har alltså samma märke på båda men olika "starka" därför visar dom olika % på labbtestet som fått fram dessa % :)

    Vad kul! Hoppas att det blir något :)
  • arh
    Miniflicka93 skrev 2015-11-15 22:27:52 följande:

    Jag hoppas gärna in här! :) är 22 år gammal, planerar första barnet! Har bim den 19 :)


    Välkommen hit :) Berätta gärna lite om dig själv, har du och din sambo börjat försöka eller än så länge bara planerat? :)
  • arh
    Miniflicka93 skrev 2015-11-16 00:15:51 följande:

    Jag är riktigt dålig på att berätta om mig själv men försöker xD jag och min sambo kom överrens förran julen att vi skulle sluta med preventiv medel oså sa vi "det kommer när de kommer" men de blev inte riktigt så... Efter 4 månader valde vi att vi skulle "köra på riktigt" så då började vi faktiskt verkligen försöka få barn.. Det är 8 månader sedan nu :( men vet att man i snitt bli gravid efter 7 månader så jag ger inte upp hoppet ännu! Denna månaden va jag ganska "desperat" haha så googlade runt på massa olika knep och valde att vid den senaste ägglossningen köra bisolvon o greapfruks juice! Både jag och min sambo åt bisolvonen men bara jag drack juicen :) så om de tar sig denna månaden så tänker jag tro på det :p lite om mig, jag extra jobbar på två jobb (ena är hobby jobb) och sambon har fast jobb sedan flera år tillbaka! Vi båda längtar något så galet mycket efter en liten bebis. Det känns som sista pusselbiten! Vi bytte upp oss från en 2a till en rymlig 3a för att kunna ha bebis rum.. Sålänge är det min egna lilla "forostudio" haha men längtar så mycket tills vi ska renovera till barnkammare! Så okej de blev ganska långt iaf haha. Kanske inte så samanhängade :O men men! Här är iaf jag :D


    Bisolvon och grapefruit? Haha vad ska det ha för effekt? ??
Svar på tråden Planerar barn - Unga föräldrar