Inlägg från: Anonym (Xx) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Xx)

    Arvstvist om miljoner

    JA11330 skrev 2015-10-16 22:00:05 följande:

    Hej,

    Min mor gick bort för en tid sen och nu är det dags att dela upp dödsboet mellan mig och min syster..eller det som finns kvar av det.

    Min syster har sedan 25 år levt med min Mor och de har kommit varandra väldigt nära. Min far dog för mer än 10 år sedan och sedan dess har min mor mer eller mindre förskjutit mig. Orsaken till detta har jag ingen aning om men har alltid fått höra att jag har det så bra i mitt liv. Under de här 25 åren har min mor drivit ett företag som gjort relativt bra vinster så hon har haft gott om kapital. Detta kapital har under de senaste 10 åren förts ut från min mors konton och jag vet att de hamnat hos min syster och hennes barn. Under den här perioden har en villa värd 5 miljoner köpts av min syster samt en lägenhet(2 miljoner) till en av hennes söner. Jag har fått tagit del av kontoutdrag från min mor där stora summor betalats ut till olika konton som tillhör min syster och hennes barn. Inget testamente finns men det finns heller inget kvar av min mors förmögenhet.

    Jag har inte nämnt för min syster att jag vet att stora summor betalts ut från min mors konton så nu har jag ett par frågor:

    1. Min syster hävdar att hon sparat i hop pengar till köpet av huset och lägenheten och att det INTE är pengar hon fått från vår mor. Huset har hon betalt genom att sälja obligationer som hon ägt vilket jag vet att dessa tillhörde vår mor. Är det möjligt för mig, genom ett juridiskt ombud, att se om dessa obligationer förts över från min mor till min syster? Är det då möjligt för mig att kräva del av värdet på dessa obligationer eller hade min mor rätt att skänka detta till min syster?

    2. De stora överförda beloppen går både till min syster och hennes barns konton. Över en miljon kronor har förts över till min systers son(sammanfaller med lägenhetsköp) och flertalet miljoner till min syster under åren som gått. Mina systerbarn har även deras hem fyllda av diverse antika och värdefulla föremål som tillhörde mina föräldrar. Kan jag på något sätt kräva min del av de pengar som förts över och kräva att någon av dessa antika föremål(eller ses det som gåva)?

    Jag har än så länge inte blandat in någon jurist utan skulle vilja först ha svar på om det finns någon möjlighet att får min del av det riktiga arvet? 

    mvh

    Janet


    Tror det blir svårt. Under ens livstid får man väl ändå göra vad man vill med sina egna tillgångar? Tänk om någon skulle säga till dig att du inte får ge bort vad du vill till vem du vill? Om hon hade velat skänka allt till rädda barnen under hennes livstid är det hennes val.
  • Anonym (Xx)
    JA11330 skrev 2015-10-16 22:31:04 följande:

    Som jag förstår det så det laglottskränkning men jag famlar som sagt i mörkret gällande den här frågan så ni som vet fortsätt gärna posta svar.

    mvh

    Janet


    Gav hon bort allt på sin dödsbädd menar du? Bara isf kan det bli aktuellt. Tyckte du skrev att hon gett saker till dem under 25 års tid...Klart man får göra vad man vill med sina egna tillgångar! Det finns absolut inget i lagen som säger att man måste spara till ett arv. Varför tror folk det? Du har bevisbördan, utan advokat kommer du ingenstans och räkna med att det blir konflikter och kommer kosta pengar. Frågan är om det är värt det? Tråkig situation att relationen med din mamma var som den var.
Svar på tråden Arvstvist om miljoner