vårdnadstvist
Hur ofta träffas de? För vårdnad och umgänge har ju egentligen inte med varandra att göra. .
Hur ofta träffas de? För vårdnad och umgänge har ju egentligen inte med varandra att göra. .
Förmodligen vill han ha det för att han faktiskt vill vara en del av sitt barns liv. Utan vårdnad har han faktiskt inte tätt till ngt förutom umgänge. Han får inte vara med på utvecklingssamtal om inte du ger din tillåtelse. Han får inte vara med och besluta om barnets skolgång. Han får ingen information om barnets mående..
Att ha två vårdnadshavare brukar normalt ses som ngt positivt..
De hade träffats ett år om jag förstod saken rätt? Hur har umgänget varit under det året innan det blev vh?
Om allt funkat och ni inte har grova samarbetsproblem har jag svårt att tänka mig att hsn inte skulle få vårdnad. Men jag vet ju inte mer än du skriver här :)
Hur kommer det sig att de inte hade kontakt tidigare? Var det på pappans initiativ?
Hade förresten föreslagit samarbetssamtal. Kanske kan du föreslå att ni väntar med gemensam vårdnad ngt år bara så att ni båda är säkra på att pappan kommer finnas kvar i barnets liv?
Familjerätten får inte gå in o bestämma ngt så ni behöver inte "bevisa" ngt.. snarare skall man vara försiktig med att "baktala" den andra föräldern. Bättre att komma med förslag på lösningar.
De jag är rädd för är att om han får gemensam vårdnad så kommer han göra allt i sin makt att jävlas eller kanske att de blir så att detta rinner ur sanden sen. Jag vill ha bevis att han sköter sig en längre period innan ja tänker på gemwnsamvårdnad. Sen vill han ha varannan vecka nu efter nyår. Men de är så att pojken går på dygnet runt dagis. Blir de varannan vecka så kommer ja få byta dagis de sista 6 mån innan han börjar 6 års plus att pappan säger att han vill sätta in honom på ett dagis där han bor. Ja tycker att de är grymt mot barnet att göra så för en kort period. När han börjar 6 års så kan han mer än gärna få börja ha honom varannan vecka och funkar de en period så kan man eventuellt ta gemensamma då.