Inlägg från: Anonym (lubbe) |Visa alla inlägg
  • Anonym (lubbe)

    En del islamofobiska män be like:

    todo nada skrev 2015-10-07 22:08:02 följande:
    Visst finns det rövhål till muslimer, och kristna, och buddhister, och ortodoxa, osv, etc, mm.. Poängen är att de kommer i alla former. Koranen förespråkar varken att ett kön är överlägset det andra, eller att mannen på något sätt får förtrycka sin fru. Tvärt om, det är haram. islam.se/kvinnosyn/jamstalldhet
    Säkert helt rätt att Koranen förespråkar varken ditt eller datt.

    Ska man vara helt ärlig så finns det ingen religion som är dålig eller fel. Snarare är det de jävla hantlangarna som tolkar religioner.

    För mig verkar det mer som att där exempelvis Islam och muslimer är mer liberala så är kvinnan mer jämställd eller fri att göra som hon vill och inte begränsas på något sätt för sitt kön.

    Religion innebär makt för dem som äger rätten att tolka dem. När denna makt hamnar hos onda eller sjuka människor så blir det ett helvete för de människor som är underställda denna person.
    Samma gäller i princip också politik. 

    Sen kan alltid människor påstå en massa och snacka på, men när snacket och handling inte går i samma linje så är det bara mest snack och då skitsnack.

    Finns ingen pojke som föds till att vara kvinnoförtryckare. Det är något det lär sig av uppväxtmiljön. Människor föds inte med hat, människan lär sig hata och utöva ilska genom arv i den miljö de befinner sig i.

    Sen är jämställdhet en tolkningsfråga. Vad jämställdhet är för mig är inte säkert att den är samma för dig. Vi kan ha olika syn på vad är jämställdhet och ändå finna samma syn på vissa saker. Den enskilda tolkningen på "vad är jämställdhet?"
  • Anonym (lubbe)
    Yellow Cross skrev 2015-10-07 23:53:08 följande:
    Du menar att man i koranen och/eller haditherna inte kan hitta något som stipulerar att kvinnor bör utsättas för (negativ) särbehandling?
    Lite som att fråga Jehovas vittnen.
    Var fann de texten om att inte få ta emot någon annans blod, inte ens om det är ett barn och blod från en annan människa kan rädda barnet vid olycka som exempel.

    Var fann man stöd i bibeln att det var OK att bränna folk på bål och kalla dem för häxor?
Svar på tråden En del islamofobiska män be like: