linditsan skrev 2015-08-04 08:08:16 följande:
Min läkare tyckte att jag kunde pröva detta eftersom han sa att de flästa med pcos blir mer fertila i högre ålder därför föreslog han att jag skulle pröva detta några gånger.
Har gjort totalt två försök nu och denna gången har ingen mens dykt upp men i dagens läge har jag ömma bröst men negativt på testet jag tog idag
Hej!
Vill bara säga att jag är också inne på andra omgången med Pergotime. Ömheten i brösten är en biverkning på Pergotime, brukar vara ähglossningen som kommer 3-7 dagar efter avslutad dos. Ta ägglossningstest varje dag efter avslutad dos (ifall det funkar) ha sex från dag 12-19 varannan dag och lyssna på doktorn :) det brukar ta 3-4 omgångar innan kroppen vant sig och fattar typ att man ska bli gravid haha. Så förklarade min läkare iallafall :) tappa inte hoppet, kom ihåg att vi med PCO tar lite längre tid på oss men att det absolut går :) hade din sambo gjort spermie test också? Kan ju vara bra också :)