Inlägg från: scanmia |Visa alla inlägg
  • scanmia

    Tips för att amma "länge"

    Just för att få det att funka "länge" så tror jag att göra det så praktiskt som möjligt. Jag har ammat mina tre barn ca 2 1/2 år var och även under perioder då jag har arbetat heltid. Det går alldeles utmärkt: man ammar när man är närvarande och ger annan mjölk eller utpumpad mjölk när man inte är det.

    Några saker som hade varit bra för mig att veta innan är att det går att avvänja tex på natten och ändå fortsätta på dagen. Och det går att gå från fri amning till att ha lite struktur om man känner att det gör livet lättare. Även en ettåring som ammar mycket kan klara av att höra "vänta lite" eller "det tar vi när vi kommer hem".

    Kan du pumpa eller handmjölka? Det kan också vara något som är nyttigt att träna på innan man behöver det så att man inte behöver snabbavvänja för att något oväntat inträffar och för att undvika mjölkstockning.

    Ett annat tips är att välja "ord" för amning med omsorg så att det inte blir pinsamt när lillan börjar prata. Jag har kört med "mjölk" samt ett handtecken och det funkar bra. En väninna tyckte det blev lite jobbigt när hennes övertrötta toddlare vrålade efter "boppe" på bussen.

  • scanmia
    SSL skrev 2015-07-19 11:11:44 följande:
    Jag tycker att det är jättetråkigt att vissa skäms att amma sina små offentligt. Jag är stolt ammande och jag har bara stött på positivitet när jag ammat äldre barn offentligt. Mina barn behöver inte vänta tills vi kommer hem bara för att jag tror att en del har negativa åsikter om det.
    Nej det är klart man inte ska behöva skämmas. Det var faktiskt inte det jag skrev heller om du tittar efter. Jag har ammat större barn offentligt och jag har ammat nästan överallt, på flera kontinenter och i de flesta olika sammanhang under nästan ett decennium (sammanlagt på tre barn). Jag har aldrig fått några negativa kommentarer eller blivit ombedd att sluta. (FL räknas inte som på riktigt. Här kan man få negativa kommentarer för allt tydligen.)

    När det gäller lite större barn så kan det dock ibland vara praktiskt av helt andra anledningar att inte göra det på studs utan vänta lite på ett bättre tillfälle. Tex om man har bråttom eller det är snöstorm ute eller om man vill plåstra om syskonet först eller vill parera det med middagsvilan...
  • scanmia
    SSL skrev 2015-07-19 22:29:12 följande:
    Okej, men du skrev om att använda ett "hemligt" ord så att det inte blir pinsamt om barnet skriker efter bröstet offentligt. Men jag kanske missförstod. När det gäller nattamning som du skrev att det går att bara amma på dagarna. Så vill jag säga det att jag har aldrig kunnat sluta nattamma för min mjölk blir mycket mindre utav det. Jag märker jättestor skillnad. Så det funkar inte för alla. En del är lite känsliga.
    Ja nog missförstod du och jag skrev inte alls ordet "hemligt" utan:
    scanmia skrev 2015-07-19 00:16:12 följande:

    Ett annat tips är att välja "ord" för amning med omsorg så att det inte blir pinsamt när lillan börjar prata. Jag har kört med "mjölk" samt ett handtecken och det funkar bra. En väninna tyckte det blev lite jobbigt när hennes övertrötta toddlare vrålade efter "boppe" på bussen.


    Sorry, men jag är rätt så trött på att bli pådyvlad åsikter som jag inte har uttryckt till att börja med. Jag försökte ge TS tips specifika för de utmaningar som man som långtidsammare kan komma att träffa på. 
Svar på tråden Tips för att amma "länge"