Anonym (Partyprissen) skrev 2015-06-29 20:39:41 följande:
Okej vad bra! Precis så känner jag med. Jag kommer inte ångra mig i framtiden när jag har volva villa vovve utan istället se tillbaka och tänka hur roligt jag faktiskt hade det!
Jag har gjort en jävla massa dumma grejer på fyllan, haft skumme chefer (första svarta anställningen som 16åring), druckit för mycket, provat för mycket annat och fastnat i missbruk, legat i fyllecell några gånger, legat med folk jag inte fått ut något av, vaknat upp på okända platser osv. Shit happens. Är man nyfiken på att leva den sortens liv finns inga förmaningar i världen som får en att ändra sig. Det är väl jättebra att du reflekterar över dina vanor emellanåt, för mig känns det som att du ändå håller allting på en relativt sund nivå trots allt. För mig gick det lite långt till slut och kroppen sa stopp. Visst, det är verkligen ingen livsstil att rekommendera, men folk måste väl kunna bestämma själva om dom behöver leva utanför ramarna ett tag och ta ansvar för sitt liv. Vissa behöver leva "det livet" och vissa behöver bara läsa om det för att bli avskräckta.
Jag är 26 år nu och precis nygift och väntar barn. Jag är jätteglad att jag levt som jag gjort för nu vet jag att jag aldrig vill tillbaka. Lever helt nykter sen drygt 4 år, har fast jobb inom psykiatrin och bor i hus på landet. Man lär sig någonting utav allt ;)