Inlägg från: sextiotalist |Visa alla inlägg
  • sextiotalist

    6 år och använder topp

    Filip1990 skrev 2015-08-29 18:31:23 följande:

    Det är sjukt och absolut inget jag skulle köpa till min egen dotter. Det borde inte ens få tillverkas. Är så trött på denna sjuka kroppsfixering/utseendefixering.


    Varför då. Som mrs Okänd skrev, förr hade flickorna linnen, även när de var små. Sedan är det många som glömmer av, att när flickorna blir lite äldre och brösten börja växa (dvs det behöver inte ens synas) så kan det göra ont och då kan det vara skönt att han något stöd.

    Det är nog alltför många vuxna som lägger in helt andra saker än bekvämlighet i detta.
    Jag gick från linne till BH
  • sextiotalist
    Filip1990 skrev 2015-09-18 13:38:43 följande:

    Förr var människans kropp sjukt sexualiserad, tyvärr är det på väg åt det hållet igen.

    Att klä småbarn i topp är en form av sexualisering som också bidrar till kroppsfixering och utseendehets. Är inte samhället nog utseenefixerat?


    En sexåring har inga bröst som behöver stöd. Så sluta sexualisera flickors kroppar.


    Men det är ingen sexualisering alls av detta. Det finns män som använder linnen under skjortor, de har inte heller några bröst?

    Jag minns att jag tyckte det var skönt med linne.

    Jag hade tvådelad bikini när jag var liten, det var inte en kotte som funderade att det skulle vara något sexualiserat i detta.
    Sexualisering av toppar och bikiniöverdelarna kom när toppless försvann från stränderna. Under 60-talet och 70-talet så kunde små flickor ha bikini, linne etc utan att någon lade några värderingar i detta.
Svar på tråden 6 år och använder topp