Ska man bojkotta temaparker som utnyttjar utländsk arbetskraft?
Jag tänker så här: High Chaparral använder ett bemanningsföretag i Rumänien som betalar ut högre löner än vad de får i Rumänien. Det låter ju jättebra.
Jämför med offshoring av IT-tjänster till Indien. De får mycket lägre löner än vad IT-folk får i Sverige. De får inte högre löner än övriga i Indien. Är inte det värre?
Svenska ungdomar åker till Norge och tar de jobb som inte norrmännen vill ha till lägre löner än norrmännen. Det låter också hemskt.
Om företaget inte följer de lagar och villkor som gäller så ska de anmälas för det.
Frågan är väl vilket ansvar man har när man anlitar ett annat företag eller köper en vara från ett företag. Var går gränsen? De flesta konsumenter vet ju om hur hemskt det är i fabriken där iPhones tillverkas, men vi köper nya iPhones hela tiden. Samma sak med kläder som produceras i Bangladesh och andra låglöneländer. Vi fortsätter köpa kläder som galningar därifrån utan betänkligheter. Det verkar vara så att när det passar vår bekvämlighet så kan vi ta vårt ansvar, men när det gäller iPhones så skiter vi i det för vi vill ju verkligen ha en ny iPhone.