• Kjell2

    Olagligt?

    Soffifia skrev 2015-04-23 20:26:02 följande:

    Jag vill börja med att undanbe mig onödiga kommentarer om slarvighet och oansvar. Har ett par betalningsanmärkningar. Vill flytta närmare barnens skola och bo billigare. Extremt svårt att hitta boende överhuvudtaget, även för de med god kreditvärdighet. Har nu hittat en lägenhet, som en nära vän erbjudit sig att stå för då detta hyresbolag säger tvärstopp vid alla typer anmärkningar.

    Hon kommer inte vara skriven där, däremot jag. Hon står på alla hyresräkningar såklart och officiellt också på lägenheten, hennes namn kommer ju stå på dörren osv. Hon kommer alltså inte hyra ut i andra hand officiellt, men hon kommer ju egentligen inte bo där. Är det här olagligt på nåt vis? De kan väl aldrig hävda annat än att vi är typ sambos? Hur mycket eller lite hon befinner sig där kan ju inte de lägga sig i? Eller?


    Om ni inte gör verkliga dumma saker så är det inte straffbart. Däremot kan värden säga upp kontraktet med mycket kort varsel om det upptäckts och din vän hamna på värdens spärrlista.
  • Kjell2
    Soffifia skrev 2015-04-23 21:13:17 följande:

    Fast ärligt... vem skulle kolla upp det? och hon måste ju inte vara skriven där för att stå på lght!


    Du har nu gått från att undra om er otillåtna  andrahandsuthyrning är olaglig till att spekulerar i risken att bli upptäckt.

    Visst, ni kan chansa men risken att bli upptäckta och vräkta finns där. Är ni beredda att ta den risken?
Svar på tråden Olagligt?