• JZ79

    Redan47's samlade pärlor-resan efter plus

    Frk Röd skrev 2015-05-22 17:36:08 följande:

    Fick mail från Penny angående mina höga värden och hon skriver såhär: So....most possibly you are expecting twins!!!!!! you don't need your last pregnyl injection , you have super strong babies !!!!!!!!

    Kan inte fatta att detta händer mig.


    Härligt!!! BabySolig
  • JZ79
    Frk Röd skrev 2015-05-24 21:35:56 följande:

    Har haft några bruna små flytningar i efm och kväll samt lite mer växt/mensvärk än vanligt. Vet att brunt blod är gammalt blod men jag blir naturligtvis orolig ändå. Har tagit lite extra c-vitamin, får se om det gör nån nytta.


    När jag hade brunt blod blev Penny typ glad eftersom hon hävdade det var blodtester från när embryot/embryona fastnade. Håller tummarna!!!! Jag skulle då tillfälligt sluta med Trombyl..så maila Penny och få råd om du ska ändra medicin. Kram
  • JZ79

    Idag var vi på inskrivning på MVC. Barnmorskan var bra, tyckte inte det var några konstigheter att vi med vår historia varit i Grekland och gjort dubbeldonation Fick en liten bok och information vad som görs på kommande besök. Om 2 veckor ska jag tillbaka och ta prover. Efter det kommer vi tas upp på en planeringsrond för att se hur ofta vi ska till specialist mvc. Bm sa att en del går där alla besök och en del går för rutin/småsaker hos bm och "bara" extrakoller på specialist mvc. Får se vart vi hamnar, tror inte det är så vanligt att bara tillhöra specialistvården, men jag är ju reumatiker också, så jag vet inte.. Återstår att se!

    Illamående har kommit ordentligt, dygnet runt. Svårt att veta vad jag ska äta.. Just nu funkar flingor och mjölk bäst och emellanåt smörgås..men det är ju inget jag vill leva på. Testade Postafen idag utan resultat..en vän rekommenderade Sea-band, ska köpa och testa..


  • JZ79
    HRE skrev 2015-05-31 00:03:58 följande:

    Direktiv från Dr. D: sluta med Neupogen!

    Nästa gång kanske jag får trappa ner kortison, vem vet!


    Skönt att få sluta med lite mediciner Jag ska börja trappa ner östrogen nu i veckan och även kortison.
  • JZ79

    weeme, jag ska trappa ner på östrogenet i slutet på v 9. Kortisonet trappar jag ner i v 11 (fick för mig att det va båda nu, men så va det inte).

    Imorgon ska vi på återbesök på KK och göra ett nytt vul. De ville följa upp efter den stora blödningen för 10 dagar sen.. Jag blödde ju i 4-5 dagar, fortfarande kommer det brunt, men det är väl rester från blödningen. Lite nervös, men eftersom hjärtat slog för 10 dagar sedan så borde väl allt vara ok...


  • JZ79

    Dagens vul visade att Pyret växer så det knakar och allt är som det ska Vi behöver inte göra fler besök på kk. Nästa vecka är det Bm igen med provtagning och prata om specialist mvc, nästa ultraljud blir vid kub. Vi vill göra kub trots att det är Dubbeldonation och donatorerna är unga. Ska ni andra göra kub? Vår Bm tyckte det va onödigt, men vi vill göra det iaf.


  • JZ79
    bullenochgrisen skrev 2015-06-01 16:48:47 följande:

    Vad roligt grattis! Jag gjorde kub fast jag är 25 år och vår donator ett år äldre bara. Vilken tråkig bm du har, jag tycker hon ska stötta dig! Nu förtiden är det ingen risk med kub/ nupp. Man tar blodprov och sen gör ett ul. Tycker absolut du ska göra ett, det är ju hur mysigt som helst att se bebis :) men även at veta risk för kromosomfel så man kan läsa på och förbereda sig inför det om det nu skulle vara så.


    Vi ska få göra kub, hon trodde bara inte att vi var intresserade eftersom donatorerna är unga. I mitt landsting görs bara kub på alla över 35 och jag har precis passerat, så det har inte ens tänket att alla gör kub här. Det var inga problem för oss att få göra det, vi vill ju gärna se att allt är ok och förbereda oss om nått är galet.
  • JZ79

    Bullenochgrisen: 25 år och gravid genom äd i vecka 35. BF 19 Juli. Inga tidigare IVF försök, blev gravid på första försöket med äd ( ett två dagars embryo) via ks Huddinge. Medicin vid ET: Lutinus och Progynon. Har hittills haft en bra graviditet, mådde pyton til vecka 17 men efter det så har allting rullat på Med värden och blodtryck, inga direkta gravidkrämpor förutom sammandragningar. Väntar en flicka :)

    MillaQ2, 43 år, flera MF efter "naturlig" befruktning, 1 MF v 8 efter IVF m egna ägg, 2 ÄD utan graviditet (en färsk, en frusen), gravid på 3e ÄD (frusen) IVF Riga, (Levaxin denna gång) BF 31/7, planerat snitt 22/7, moderkaka långt ner plus ett tidigare snitt. Har två pojkar 11,14 år. Min nuv sambo har inga barn.Det tog tre år för oss att komma hit (v33 nu) men hade flera dödsfall i familjen som troligen förlängde tiden. Vet ej kön på denna, är bara lyckliga för ett barn oavsett :)

    Snart lycklig, 49 år, tidigare återfört 26 st embryon med egna ägg, endast ett tidigt missfall, gravid vid 1:a ÄD (Aten, Life Clinic, Dimitri), stark immunsupport, bf 13/8 ändrat till planerat snitt omkring den 23/7 pga av placenta previa=täcker för hela utgången, ett barn, vet ej kön. Inga barn sedan tidigare. Sambo två vuxna barn sedan tidigare.

    HRE, 46 år - väntar tvillingar! 6 IVF med egna ägg och 3 ÄD, gravid på 4:e. Tidigt dubbelmissfall IVF nr 2. Försökt bli gravid i 4 år, först med pojkvän och nu själv. Fått donerat ägg av min syster. BF 22 november, men har bestämt de kommer i oktober;.)

    JZ79, 36 år, gravid efter 5 års längtan och kämpande.. Vi har både manlig och kvinnlig faktor som gjort vi inte blir gravida. 2 ivf på Sahlgrenska utan ET. 1 ÄD i Åbo och sedan till slut hysto och dubbeldonation hos Penny. BF 12 januari 2016. Inga barn sedan tidigare, första gången gravid någonsin :)

    Kopiera och fyll gärna på


Svar på tråden Redan47's samlade pärlor-resan efter plus