• Aniiee

    HJÄLP MÅSTE GÅ NER

    audio skrev 2015-04-05 14:26:18 följande:

    Bara att bege dig ut och röra på dig.


    Eftersom motion bara står för max 25% (en del säger ända ned till 12%) av viknedgången så är det lite... ofullständigt att ge ett sånt tips "bara".

    TS, se över dina matvanor (hjälper gärna om du skriver lite om det). Att äta jättelite hjälper inte, för, som du märkte, så gick du bara upp igen och lite till. Bra frukost, lagom lunch och middag som ger mättnad fram till sänggående, men inte för mycket energi om du inte ska göra något efter middagen En till tre mellanmål. Då är de flesta hemma. Ta hjälp av en app (föredrar myfitnesspal, även cronometer är väldigt bra på webben) för att logga mat och motion. 

    Styrketräning 2-4 gånger och ett par motionspass i veckan.

    Vad gäller xl-medical och andra sådana preparat så, visst, om det kan hjälpa till att sporra dig att lägga om matvanorna.
    The pursuit of truth and beauty is a sphere of activity in which we are permitted to remain children all our lives - A. Einstein
Svar på tråden HJÄLP MÅSTE GÅ NER