Inlägg från: RebeckaZ70 |Visa alla inlägg
  • RebeckaZ70

    Har du förtroende för regeringen?

    Flash Gordon skrev 2019-05-02 08:25:00 följande:
    Det här är också Socialdemokraterna igår, första maj:

    https://nyheteridag.se/krossa-sionismen-skanderar-ssuarna-med-ilmar-reepalu-i-spetsen/

    Inte en enda socialdemokratisk politiker, arrangör eller marschdeltagare reagerar på SSU:s talkörer som skanderar "Krossa sinoismen!".

    En helt vanlig dag på partikansliet bara ...
    Lina Farhat från S-kvinnor varnade för att judeförintelse väntade med KD och högern. Smaklöst, när man läser om vad som pågick i Malmö.

    För en timme sen ljöd sirenerna över hela landet som en påminnelse över vad som hände när föregångarna till gårdagens "krossa sionismen" fick visa vad de var kapalba till.
    I want to step into the water, And get totally wet, I'm a Romeo's daughter I'm in it up to my neck
  • RebeckaZ70
    K Markatta skrev 2019-05-02 23:06:13 följande:

    Svenska kommittén mot antisemitism riktar nu skarp kritik mot SSU:

    www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/ssu-demonstranter-sjong-krossa-sionismen-kritiseras-for-antisemitism

    SSU-demonstranter sjöng "krossa sionismen" - kritiseras för antisemitism

    I ett videoklipp som visar SSU:s förstamajtåg i Malmö hörs demonstranter skandera "krossa sionismen". ... [SKMA:s ordförande] Svante Weyler reagerar kraftigt på uttrycket "krossa sionismen" som han menar är rotat i antisemitism.

    - Det är svårt att tänka att det betyder något annat än att man vill utplåna staten Israel. Och idén att man vill utplåna Israel är en antisemitisk tanke. Det finns en lång tradition av att dölja antisemitism bakom begreppet antisionism, säger han till SVT Nyheter.

    Kan inte uttrycket tolkas som en mer generell kritik mot den politik Israels regering för?

    - Nej, det kan inte jag göra i alla fall. Det finns många sätt att kritisera Israel på som inte handlar om att säga att sionismen ska upphöra. Sionismen är inget parti utan handlar om landets existens.



    Sionism handlar om att det judiska folket ska ha rätt till en egen självständig stat.

    Ingen utanför gyttjans folk kan tvivla på vad "krossa sionismen" betyder, sedan kan S-företrädare krumbukta sig hur mycket de vill. Det låter precis som i Polen 1968 under Gomulka, när polska judar förföljdes.

    Tack, S, för att ni så öppet visar var ni står, ingen behöver tvival längre.
    I want to step into the water, And get totally wet, I'm a Romeo's daughter I'm in it up to my neck
  • RebeckaZ70
    Flash Gordon skrev 2019-05-03 07:27:50 följande:
    Video här:
    https://twitter.com/PontusPersson5/status/1124031934668136450

    Det började inte med gaskammrarna. Nu håller högern på att organisera sig. Ett nytt högerblock är på väg. KD med Ebba Busch Thor ska börja samtala med SD!

    *förbandet till Stefan Löfven*
    Kräks
    I want to step into the water, And get totally wet, I'm a Romeo's daughter I'm in it up to my neck
  • RebeckaZ70
    KillBill skrev 2019-05-03 08:37:29 följande:

    Även om det inte var menat som antisemitism när man sjöng om att krossa sionismen i tåget så anser jag att det var mycket dåligt att det förekom den typen av uttryck (antisionism används ofta som täckmantel för antisemitism). Därför tycker jag att det är bra att exempelvis Ilmar Reepalu tar avstånd från att det skedde.


     


    Man kan tolka "sionism" på olika sätt.

    Fråga Iran, hamas, muslimska brödraskapet eller nynazister, för samtliga är det ett kodord för judar, särskilt israeliska judar.
    Sätt det i kontext till SSU's hatramsor.
    I want to step into the water, And get totally wet, I'm a Romeo's daughter I'm in it up to my neck
  • RebeckaZ70

    Jaha, SD och L ska hålla 3 debatter. Var det något att kalla till pressträff för?


    I want to step into the water, And get totally wet, I'm a Romeo's daughter I'm in it up to my neck
  • RebeckaZ70

    LSD på turné, 
    Vilken succé.

    Förlåt, kunde inte låta bli Skäms


    I want to step into the water, And get totally wet, I'm a Romeo's daughter I'm in it up to my neck
  • RebeckaZ70
    Flash Gordon skrev 2019-05-04 13:14:59 följande:
    SSU:s ordförande har nu gått ut och förbjudit ramsan "Krossa Sionismen!" inom föreningen.

    Men inte med hänvisning till att det är antisemitism.

    Utan för att det skadar bilden av Socialdemokraterna som motståndare till antisemitism. Det kan "misstolkas"

    https://www.expressen.se/kvallsposten/ssu-forbjuds-anvanda-hart-kritiserad-ramsa/

    ... SSU har "ett ansvar att visa respekt och förståelse för det judiska folket och inte använda sig av språkbruk som kan misstolkas".
    Digestive skrev 2019-05-04 14:55:50 följande:
    Sprang precis på ett äldre tweet av Hanif Bali som innehöll sevärd statistik.

    https://twitter.com/hanifbali/status/878602871004069889?fbclid=IwAR0w4yzGGeHpPfRlCqvdk2gSoNDe-KSlmqj7m62KxuOZgxZ90lobHRdeBPg

    Antalet hatbrott mot judar i Frankrike, Sverige, Tyskland och Storbritannien samt den ideologiska hemvisten för de som utfört hatbrotten:

    Frankrike
    Högerorienterade: 4
    Vänsterorienterade: 13
    Kristna extremister: 3
    Islamska extremister: 53

    Sverige
    Högerorienterade: 5
    Vänsterorienterade: 25
    Kristna extremister: 0
    Islamska extremister: 53

    Tyskland
    Högerorienterade: 11
    Vänsterorienterade: 9
    Kristna extremister: 0
    Islamska extremister: 34

    Storbritannien
    Högerorienterade: 7
    Vänsterorienterade: 14
    Kristna extremister: 6
    Islamska extremister: 36

    Här är hela SSU's hatramsa.


    Här har det regnat hela dagen, inte vatten utan just såna raketer som SSU sjunger om, runt 300 stycken. Är SSU nöjda med vad deras vänner gjort idag?


    Hur har eran Lördag varit?
    Själva tillbringade vi den i ett skyddsrum i Ashkelon. 
    Bilden kan innehålla: text


    I want to step into the water, And get totally wet, I'm a Romeo's daughter I'm in it up to my neck
  • RebeckaZ70
    Digestive skrev 2019-05-04 21:40:34 följande:
    Ja, ramsan i sin helhet kastar ett värre ljus på saken. Här kommer den socialistiska slagdängan i sin helhet, för den som är intresserad:

    Tråkigt att höra om lördagen. Låter minst sagt fruktansvärt...
    Flash Gordon skrev 2019-05-05 07:30:36 följande:
    Och enligt obekräftade uppgifter så var den arabisktalande delen av det Socialdemokratiska demonstrationståget lite mer rakt på sak: "Död åt judarna!" ska de ha skanderat. 

    Beklagar stressen.

    .
    Vill de kan de förvandla sitt Gaza till ett nytt Singapore eller Hongkong. Ändå väljer de att lägga resurserna och fokus på korruption, vapen och hat.


    Det är Iran som styr både hamas och islamic jihad, som legat bakom de senaste dagarnas raketbeskjutning (700 projektiler, 4 döda och tiotals skadade)


    De är inte det minsta intresserade av ett blomstrande Gaza. Ledarna lever lyxliv i sina palats vid stranden medan gazaborna lever i misär. Det sista de vill är att ge upp sina privilegier.
    Nåja, eld upphör just nu, och ingenting har förändrats från hur det var vecka innan. Sista ordet är inte sagt, min fru är inkallad till tjänstgöring.

    Nä, det var ju inte första (och säkert inte sista)gången jag suttit i skyddsrum medan hamas/islamic jihad spenderat det (S)tormaktshumanitära judemordbiståndet på raketbeskjutning. 2008 tillbringade jag Chanukkah i skyddsrum i Ashdod, en dag när vi kom ut höll räddningspersonalen på att samla ihop resterna av en fyrabarnsmamma som inte hann till skyddsrummet...

    Jag föraktar statsministern som inte vågar agera mot sitt ungdomsförbund. En riktig jävla feg skit är vad han är.


    I want to step into the water, And get totally wet, I'm a Romeo's daughter I'm in it up to my neck
  • RebeckaZ70
    KillBill skrev 2019-05-07 07:55:35 följande:
    Vissa i tråden kritiserar regeringen för vad som skanderats av ett ungdomsförbund på första maj trots att ordförande för SSU och ledande socialdemokrater tar starkt avstånd för det inträffade. När allt verkar uttömt så plockar man fram obekräftade uppgifter om vad som sagts av deltagare i ett SSU tåg för flera år sedan (utan att vara tydlig med att man flyttat diskussionen flera år tillbaka i tiden).

    Om ett SSUs förstamajtåg i Malmö utgör den för dagen främsta kritiken mot regeringen så har vi anledning att vara nöjda med regeringen.
    Nu har ditt ungsdomsförbund polisanmälts för hets mot folkgrupp.

    https://www.expressen.se/kvallsposten/ssu-i-polis/

    Här har du ytterligare ett vittnesmål om antisemitismen i det av S styrda Malmö:

    https://www.expressen.se/kvallsposten/salomea-19-om-judehatet-vi-vagar-inte-visa-oss-ute/

    "Rädslan blev besvarad när min syster misshandlades för tre år sedan, för att hon är öppen judinna. Hon var tolv år gammal. 

    ? Sedan dess har både hon och familjen fått ta emot hat. Min syster har fått höra väldigt mycket via sociala medier. Folk skriver att hon ?skulle dött i andra världskriget?, ?jävla jude?, saker som de flesta judar har fått höra."

    Nä, förstamajtåget är bara ett symtom på hur djupt rötan i ditt parti nått.

    Vänstervurmartrumpeten Aftonbladets ledarsida ljög öppet om att Israel skulle dödat en gravid kvinna och hennes barn. Verkligheten var att det var deras idoler i islamic jihad som dödade kvinnan med en missil riktad mot Israel.

    https://www.aftonbladet.se/ledare/a/1nRLgB/dodandet-i-gaza-ar-ett-cyniskt-spel

    jihadistasen medgav i telegram till hamas att det var deras raket som dödade bebisen och den gravida kvinnan, erbjöd kompensation till anhöriga om de höll tyst, och martyrstatus till barnet.

    https://www.jpost.com/Arab-Israeli-Conflict/Islamic-Jihad-admits-baby-pregnant-woman-killed-by-their-own-rockets-589001


    I want to step into the water, And get totally wet, I'm a Romeo's daughter I'm in it up to my neck
  • RebeckaZ70
    Flash Gordon skrev 2019-05-07 14:13:54 följande:
    Det här är Socialdemokraternas riksdagsledamot Jamal El Haj:
    https://www.riksdagen.se/sv/ledamoter-partier/ledamot/jamal-el-haj_6a1b02dd-bdc4-4019-ab3e-dfeb133018ed

    Det här är terror-rörelsen Hamas flagga:
    https://www.crwflags.com/fotw/images/p/ps%7Dhams8.gif

    Det här är en socialdemokratisk riksdagsledamot och Hamas flagga tillsammans:
    https://pbs.twimg.com/media/DnKSweqX0AAGbwI.jpg

    Rötan inom S har som sagt trängt djupt ner.

    Tänk om S hade samma självinsikt som till och med SD hade och bröt med sitt antisemitiska ungdomsförbund och började om på nytt med ett nytt ungdomsförbund, då kanske man kunnat ta pladdrandet om att ta avsånd från antisemitism på allvar.
    I want to step into the water, And get totally wet, I'm a Romeo's daughter I'm in it up to my neck
Svar på tråden Har du förtroende för regeringen?