Mentat skrev 2019-02-22 07:06:21 följande:
Effekten av detta är dock att man tycker att olika regler skall gälla: (s) har i alla år samarbetat med kommunister såsom regeringsunderlag samtidigt som man historiskt åtminstone höll en viss rågång mot dem och inte ville släppa in dem i varken regering eller utrikesutskottet.
Om (s) kan spela efter de reglerna måste den borgerliga sidan kunna göra detsamma och samarbeta med (sd) samtidigt som man håller ett visst avstånd till dem, att ha med dem i en regering är det ju t.ex. inte tal om.
Vi kan inte rätt gärna ha regler och praxis i riksdagen som enbart gynnar (s), det måste vara lika oberoende av regeringsalternativ hur mycket vänstersympatisörer än tycker att det vore bra. Min favoritregering just efter valet hade varit en Alliansregering som samarbetade med (s), men det vägrade ju (s) blankt och lyckades på så sätt med sitt strategiska mål att spräcka Alliansen. Det var givetvis en framgång för dem men det innebär också att alternativen kan ändras efter nästa val.
Alla år? det var väl först i slutet på 90 talet (ett 70-tal år efter det att partiet bildades) som S inledde någon typ av samarbete med V och detta efter att partiet gjort upp med en del lik i garderoben.
SD utlovade en vitbok före valet 2018 men har tydligen ångrat sig. SD kan därför inte sägas ha gjort upp med sitt förflutna på samma sätt som V. Dessutom kan vi nästan dagligen läsa om Sverigedemokrater som har kopplingar till nazism så det bör självklart inte vara aktuellt att samarbeta med ett sådant parti. Sedan kan man fråga sig vad det är för partier som som vill samarbeta med ett parti som pratar om
en nedärvd essens sitt partiprogram..