Maaaaalin skrev 2015-03-30 09:10:36 följande:
Hej!
Vi är i en liknande sits fast skillnaden är att det inte är några som helst fel på oss! Vilket är en klen tröst när man försökt i 2 år utan ett enda plus längs vägen..,
Vi har första besöket på reproduktion på Sahlgrenska nu på torsdag, så nu hoppas vi på snabba puckar inför ett ivf-försök!
Vart i utredningen är ni nu och hur går det för er?
Förstår precis va du menar! Och spännande med ert första samtal om ivf.
Vi har tagit alla blodprover, som sett bra ut. Och i fredags var jag iväg på spolning av livmoder och äggledare, va så jäkla nervös, men allt såg bra ut och det var inget stopp. Visst känns det skönt att det såg bra ut, men samtidigt är det så frustrerande, eftersom man aldrig blir gravid! Sambon ska dock iväg på ännu ett spermaprov i slutet av april, så vi får se vad det provet visar.
Ser sambons prov bra ut då, ska vi försöka på egen hand i ännu 3 månader och om inget händer då, ska vi höra av oss till läkaren igen för eventuell ivf.