Anonym (Fjäril) skrev 2015-04-13 12:15:36 följande:
Det är ju lätt att bli bitter - men detta skulle ju förklara varför mitt MA har varit en sådan långdragen historia, jag har varit på gynakuten fyra gånger sedan mitt MA, en gång fick jag Cytotec (första gången vid när jag födde fram bebisen) sedan har jag bara fått att jag ska avvakta. Nu sista gången fick jag en tid för skrapning, men det är ju en månad efter MA't. Så himla dåligt att det är så lågprioriterat.
Jag har tänkt flera gånger under den här tiden: När annars skulle man nöja sig med svaret - det är nog bara att avvakta din blödning. Även fast man har blött i fyra veckor.
Och självklart är det ett systemfel!
Jag hoppas på att inte bli bitter men jag kan inte låta bli att vara kritisk.Det betyder ju inte att man inte kan se någorlunda ljust på framtiden ändå.
Att som du blöda i flera veckor som du gjort och göra fyra akutbesök kostar både pengar och lidande.
Bara de tre besök jag gjort (två akuta och gett återbesök) kostade över 1000 kr och då är det ju många (här bla) som behövt göra många fler besök.
Alla har inte heller så str kunskap om vad de skriver ut. den (iofs unga) läkaren som jag gick på återbesök hos visste inte att Cytotec som hon skrev ut var för någon slags medicin (!).
Man skulle egentligen tipsa någon journalist om att skriva om missfallsvården.