• Irma01

    Vi som fått barn efter IVF/ÄD 2014/2015

    johjen skrev 2015-09-02 21:03:40 följande:
    Ja tänk att Victor redan är ett år! Läste lite i vår gamla tråd idag mest för skoj skull och jösses vad fort tiden går! Kommer dock ihåg alla våndor och oro.. Hur kommer ni fira Victor på lördag? Vi kommer nog bara ha närmsta familjen när Adam fyller ett om drygt en månad.

    Kram!
    Vi ska också fira med familjen, det lär bli tillräckligt många "barnkalas" senare
    Så de kommer på lunch o tårta.

    Annars är det verkligen fullt upp. Har dessutom börjat med en insamling till flyktingarna, jag grät hela kvällen när jag såg bilden på den stackars 3 åringen vars kropp hade spolats upp på stranden i Turkiet. Är anmäld på kommunen som kontaktperson men kände att jag vill göra något mer. Bli bestört på den hat som vissa människor visar men blir glad när jag ser t.e hur tyskarna välkomnar flyktingarna. Det finns ändå lite hopp för mänskligheten...

    Hur mår ni idag?

    Kram!
  • Irma01
    villsågärna38 skrev 2015-09-03 12:25:37 följande:

    Hej tjejer!

    Jag är piggare men Lovisa är risig smile4.gif 38,6 och håller på att tappa rösten. Somnade då jag lämnade vid 9. Sov två tim. Var vaken en. Somnat igen. Äter bara ersättning. Sover bra på natten dock. Bara hon får ligga hos mig från 23 ca smile1.gif Storasyster och pappa lite förkylda men pigga. Får se hur helgen blir smile5.gif

    Kram på er alla och ledsen att jag inte kommenterar just nu. Hoppas ni som varit sjuka är piggare nu!


    Hoppas verkligen hon blir snabbt bättre och störningar inte får rundgång igen nu allihopa!

    Bra dock att hon har lärt sig att gå ner med fötter o rumpan först från soffan lilla busungen
    Kram
  • Irma01
    lelle75 skrev 2015-09-03 15:16:35 följande:
    Inte hunnit läsa ikapp, vi är sjuka blää.
    Lyckades vid ett tillfälle få i henne mat utan paddan men nu matvägrar hon igen..

    Kram
    Usch, skickar styrkekramar vännen  <3
  • Irma01
    Kelsson1 skrev 2015-09-03 16:24:27 följande:

    Super härlig natt här.Minstingen (11 veckor på torsdag) fick feber inatt så har sovit sammanlagt max 3.5 timme. Är nu på Astrid Lindgrens barnsjukhus för kontroll (yngre än 3månader o mer än 38 i feber). Tror inte att det är något men hellre åka in en gång för ofta än en gång för sällan.


    Som sagt, inget konstigt att sömnbrist är en tortyr metod...

    Håller alla tummar att det inte är någonting och att ni får komma hem snart.

    Kram
  • Irma01
    villsågärna38 skrev 2015-09-04 10:18:19 följande:

    Hemmadag idag med två snoriga och rossliga barn men ingen feber idag iaf. Skönt!! Hur mår ni alla?

    Lelle - hur är det med er?

    Irma - fantastiskt vad ni tagit er igenom tillsammans. Du är en kämpe du!! Underbart att Victor snart är ett år med

    Johjen - hur mår ni idag? Ja måttsatser kan vara kul. Lägg dem i en panna och sätt ett lock på så får du lugn och ro en halvtimme till

    Här går Lovisa runt med Läragå-vagnen och lägger saker på den. Försvinner både det ena och det andra!! Storasyster har show till Frost-låtarna som vi kör på Spotify. Fullt ös idag med andra ord

    Kram


    Tack vännen <3. Ja, vi vet alla i denna tråd att man hittar en styrka man inte visst att man hade när man möter svårigheter i livet...

    Hoppas det går åt rätt håll med tjejerna och att du hinner ta igen dig lite under helgen! 

    Här är det bra annars, har bakat tårtan till i morgon, handlat, dammsugit, ska åka och hämta lite kläder till insamling när maken kommer hem. Victor sitter just nu i sin Ikea stol och "läser" sin bok i lugn o ro.

    I morgon blir det fullt upp men på söndag är det som tur är tomt i agendan, förutom babysim då.

    Trevlig helg !
  • Irma01
    Kelsson1 skrev 2015-09-04 11:26:10 följande:

    VSG & Irma: Alla prover var normala så är bara förkylningsvirus han har fått så vi fick åka hem igen. Stackars liten är bara så ynklig nu när han är täppt i näsan o har feber. Jag kan inte heller ha honom i famnen så mycket för jag värmer upp honom så att febern stiger så han får ligga mest hos pappa som inte är lika bra alternativ (enligt bebis så duger bara mamma).


    Skönt att läsa!
  • Irma01
    johjen skrev 2015-09-04 15:33:07 följande:
    Vi mår bra tack! Adam bättre och bara snorig idag. Vi har varit och gjort ett pass till Adam idag då vi åker om drygt 2,5 vecka. Hur söt blir inte det då? Adam charmade alla hos passpolisen och hade svårt att kolla in i kameran!

    Förstår att du har fullt ös med dina tjejer! Skönt att det är fredag och snart helg.. Imorgon ska jag hem till en kompis som är höggravid och ska ha i oktober, på en slags babyshower fast bara med begagnade saker. Jätte bra idé tycker jag och det ska jag köra med om det blir någon mer gång.. Sist jag träffade tjejerna pratade vi "puschpresent" dvs något pappan ger mamman efter hon tryckt ut barnet! Amerikanskt påfund givetvis! Kände till det sedan innan men inget jag förväntade mig när Adam föddes och skojade om att jag fick ett rör ballerinakakor medan de andra hade fått smycken, lakan och espressomaskin..

    Kram och trevlig helg!
    Ja visst är det roligt att ordna med pass..."Not able to sign" tycker jag är för gulligt också

    Skönt med semester och en miljöombyte. Kanske också en bra tillfälle för er att prata lite mer med varandra och de förväntningar ni har på er relation.

    Ja du dessa amerikanska påhitt alltså... Jag tycker verkligen att det går en rejäl inflation i detta. Det bästa var förutom att äntligen få se lillen, att få den berömda brickan! Sådana höga förväntningar jag har Flört.

    Personligen tycker jag att äktenskapet (eller förhållandet) är det viktiga inte själva bröllopet (även om vi hade en rätt stor fest) och jag tycker att det är vansinne att ringen ska behöva kosta 1 eller 2 månadslöner. Hellre att man sparar pengarna och kan skaffa sig ett hus än att gå runt med den största diamant i hela kvarteret. Men jag är ju så långt man kan komma från den amerikanska mentalitet när det gäller just detta- Annars kan jag tycka att det finns en hel del egenskaper och tänk som vi kan lära oss ifrån.

    Hoppas ni får en härlig helg!

    Kram
  • Irma01
    villsågärna38 skrev 2015-09-05 20:00:41 följande:

    Hej tjejer!

    Allt bra här! Piggare Lovisa idag men har fått lite prickar på kroppen. Tror inte de kliar och är inte vattkoppor och tredagarsfeber trodde vi att hon hade i vintras. Får se om det blir mer...

    Ang pushpresent så har jag fått det men vi har inte kallat det så. Fick ett smycke av maken då äldsta tjejen föddes. Efter sex års försök och ivf:er, äd, missfall, adoptionsutredn osv. Det var liksom en belöning för lång och trogen tjänst snarare än 8 timmars förlossning smile5.gif Sen kom Lovisa och hon var ju också ett mirakel i sig så då fick jag ett smycke igen smile1.gif Fina saker som tjejerna kan få sen då de blir stora smile1.gif

    Och ang bröllop så var det bland det roligaste jag gjort. Vilken egotripp att gifta sig!!! Vi hade drygt 60 på festen/middagen. Inte jättestort men Gud så trevligt och roligt det var. Och alla tal!! Wow! Kommer aldrig att glömma dem smile1.gif och vigseln, jag börjar nästan gråta bara jag tänker på den. Så fint! Ett oerhört fint minne som får en att kämpa lite extra när det är tufft. Vi har ju lovat varandra det och det betyder något. Tänk inte på hur andra gjort eller vad som förväntas. Gör det ni vill Johjen! Det kommer att bli fantastiskt!! smile1.gif

    Ha det bra alla!

    Kram


    Hej,

    Skönt att Lovisa är piggare!

    Vill bara förtydliga när det gällde mitt förra inlägg: vi hade också en stor fest i två dagar då vi gifte oss, med släkt från 6 olika länder, vi var på en herrgård så alla kunde sova över och ha frukost tillsammans osv. 65 gäster, en oförglömlig helg och verkligen ett minne för livet!

    Jag menar mer att jag tycker att de överdriver rätt mycket i USA med att ju dyrare desto bättre och det är mer det jag reagerar på egentligen. Och att de ska hitta på en massa anledningar att få mer presenter.

    Tycker att så mycket blir kommersiellt och som "måste" i stället för att komma från hjärtat och bli på eget initiativ.
    Men jag är en sådan som hellre får rosor en vanlig dag än på alla hjärtans dag för att då "måste" man få något.

    Så Johjen, håller helt med vår kloka vän vsg när det gäller bröllop!! Gör vad NI vill

    Annars är det bra, vi har firat Victor med familj och vänner idag och killen somnade kl 19 nöjd och väldigt trött!!
    Han sov bara 2 ggr 30 min på hela dagen...

    I morgon är det babysim och sedan hade vi tänkt gå och demonstrera men nu tycker jag att det känns mest som att politiker försöker ta åt sig "äran" och hade hellre sett att de hade bjudit in vanliga människor som har startat insamlingar och annat i stället för en bunt politiker som har varit alldeles för tysta i veckan, så jag stannar nog hemma!!

    Lelle, vi har köpt Maxi Cosi Pearl XP och än så länge är vi nöjda. Har inte lärt mig alla finesser än dock...
    Men den är till 18,5 kg och inte 25.

    Kram!
  • Irma01

    Tack för alla grattisar tack för era fina ord Johjen och Bell <3

    Victor sov till halv åtta i morse så nog var han trött!!
    Från kvart över sju till halv åtta, det är nog rekord...

    Idag var det babysim, så roligt nu att se hur han förstår att man kommer framåt om man sparkar med benen . Tänk att han började i januari och är nu på steg 3. Än så länge älskar han vattnet

    Har just håller på och sorterat en massa kläder från mina grannar som ska ges nästa helg till insamlingen vi gör vad vi kan. Underbart att se hur mycket det blir!!

    Linnea, vilken mardröm!! Skönt dock att läsa att det gick bra. Ja, nu kan man inte vända sig en sekund, otroligt hur rörliga de är!

    Villsågärna hur mår tjejerna idag? Och du själv? Hoppad ni alla är piggare!

    Kram

  • Irma01
    johjen skrev 2015-09-07 09:00:37 följande:

    Hej vänner!

    Måste dryfta en sak med er..

    Adam varit förkyld sedan förra helgen. Har har i och med detta vaknat tidigt varje morgon mellan 5-6. Han vill ju inte direkt gå upp då utan är mer missnöjd och ledsen. Han somnar runt kl 20 varje kväll och efter vi haft våra kvällsrutiner lägger vi honom i hans säng och han somnar utan gråt eller missnöje efter ca 5 minuter. Sover hela natten och innan han blev sjuk sov han till 06:30-07. Men 05 är alldeles för tidigt för oss alla! Nu är han frisk, lite snorig fortfarande, men vaknade ändå kl 05 i morse.. Försöker trösta honom i sängen först funkar ej, vaggar honom ibland funkar det, ammar ibland funkar det, lägger honom i vår säng ibland funkar det. Idag funkade inget! Han bara skrek och skrek trots att jag eller sambon håller om honom och ligger nära. 06:15 somnade han om utmattad och sov en timme till.. Några tips? Ni som har jämngamla barn runt 10-12 månader, sover de 1 eller 2 gånger per dag och hur länge? Adam äter väldigt bra och har alltid gjort det så tror inte han kan vara hungrig. Eller är detta bara en fas att härda ut? Vi har ju sådan tur att han somnar lätt och sover hela nätter men som sagt, lite för lite..

    Kram!


    Hej vännen...

    Svårt det där. Han kanske inte känner sig hundra än efter förkylningen? Om han är helt frisk så kan du prova vad vi gjorde när Victor vaknade runt kl 5 ett tag. Gav honom en mjuk kartongbok samt ett pussel som han glad roar sig med ett tag i sin egen säng. Det hjälpte rätt bra.

    Måste sluta, skriver mer sen!
    Kram
Svar på tråden Vi som fått barn efter IVF/ÄD 2014/2015