Invandrare ta hand om era barn
Rent generellt när man ser små barn som ränner ute sent utan föräldrar så är det barn med invandrarbakgrund.
Man kan tycka det är förjäkligt att barn i små åldrar som 5-10 år ränner ute utan föräldrar sent om kvällarna. Men det är olika kulturer. Åker jag till grekland, turkiet eller andra delar i sydeuropa, spainen osv.. så är det så det ser ut. Där har barnen en annan frihet och helt annan dyngsrytm än vi är vana vid här hemma.
Vi är vana att man äter middag, läser saga och stoppar barnen i säng kl sju.
Men så funkar det inte överallt.
Därför blir det något av en chock när man ser den skillnaden. Man anser inte att barn ska vara uppe så sent, eller ute utan föräldrar. För att vi inte är vana vid det. men det fungerar uppenbarligen bra i de länderna de kommer ifrån.
Det handlar inte om att föräldrarna inte tar hand om barnen, de gör det bara inte på samma sätt som vi gör.
Sen gällande bullbak och annat så är det inte alla svenskar som hjälper till och deltar i sånna aktiviteter heller så där säger jag ingenting.