Inlägg från: Whitetrash86 |Visa alla inlägg
  • Whitetrash86

    Min 2,5 åring vägrar sova!

    Du skriver att han somnar efter dagis, menar du att han slutar vid lunch då? Efter sover han 2ggr... för då är det inte konstigt att han är vaken några timmar på det utan problem.

    Vad händer om du bara låter han sova i 1 1/2 timme, till att börja med. Klart det är jobbigt dom första dagarna eftersom det är en omställning, men det är ju bättre än att fortsätta somna efter 23.

  • Whitetrash86
    Deme skrev 2014-10-14 23:45:12 följande:
    Han slutar kl 12.30. Han sover en gång..somnar till mellan 13.00-14.00. Sover ca 2 timmar. Han får alldeles för lite sömn..totalt ca 9 timmar/dygn. Jag brukar väcka honom så han inte sover mer än 2 timmar..om jag låter honom sova då kan han sova i flera timmar.
    Om han vaknar som senast vid 16 är det inte alls konstigt att han inte kan sova igen vid 19.. han har ju vilat ut ordentligt och kan lätt hålla igång minst 6-7 timmar till så att sova igen 3-4 timmar senare finns inte.

    Varför sover han inte på dagis?
    Du måste helt enkelt se till att han somnar tidigare eller inte sova mer än 30-40min.

    Det kommer bli tufft och mycket koll så att han inte somnar ifrån...
Svar på tråden Min 2,5 åring vägrar sova!